6.1. Схеми та засоби механізованого прибирання гною.

6.2. Будова і регулювання механічних засобів прибирання гною.

6.3. Системи гідравлічного прибирання гною.

6.4. Транспортування гною у гноєсховища.

6.5. Особливості техніки безпеки під час роботи механічних засобів прибирання гною.

 

6.1. Схеми та засоби механізованого прибирання гною.

Вибір технології видалення та утилізації гною обумовлений його вологістю, яка залежить від способу утримання тварин у приміщеннях, а також кількості і якості використання підстилки.

При утриманні великої рогатої худоби на прив'язі гній зі стійл прибирають 2 — 5 разів на добу, видаляючи його за межі приміщення у гноєсховища або на місце приготування компосту. При безприв'язному утриманні тварин на глибокому шарі підстилки його видаляють 2 — 3 рази на рік, а з вигульних майданчиків щоденно або через 2 — З дні, залежно від пори року. Із приміщень, обладнаних боксами, гній видаляють через 2 — 3 дні.

При утриманні тварин на щілинній підлозі гній збирається у каналах або у гноєсховищі під підлогою, звідки його видаляють періодично гідротранспортними системами, транспортерами або спеціальними навантажувачами.

Опис : Опис : Опис : Описание: E:\Листи-@@@\ЕЛ_підручник_МОТ 22.05.2015\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_6.files\image001.jpg

Рис. 6.1. Технологічна схема прибирання та утилізації підстилкового гною:

1 — склад підстилки; 2 — навантажувач; 3 — розкидач підстилки; 4 — тваринницьке приміщення;

5 — конвеєр для видалення гною; 6 — конвеєр-навантажувач; 7 — транспортний засіб;

8 — карантинно-компостний майданчик; 9 — гноєсховище; 10 — розкидач гною

 

Залежно від технології утримання тварин для видалення гною із приміщень використовують механічні і гідравлічні засоби.

Механічні засоби, у свою чергу, поділяють на мобільні й стаціонарні, а мобільні – на начіпні і причіпні.

Мобільні засоби. До мобільних засобів видалення гною із приміщень, вигульно-кормових майданчиків, проходів для тварин та інших місць належать: бульдозери, фронтальні важільні навантажувачі періодичної дії, обладнані бульдозерноюначіпкою ковшового типу, і гноєприбиральні машини безперервної дії різних конструкцій. На тваринницьких фермах використовують в основному бульдозери.

Бульдозери виготовляють з неповоротним відвалом, жорстко закріпленим у положенні, перпендикулярному до поздовжньої осі трактора, або з поворотним, положення якого можна змінювати на кут до 45° у горизонтальній площині і до 5 — 10° у вертикальній.

З метою підвищення продуктивності бульдозера його обладнують боковими рухомими або нерухомими закрилками.

Мобільні засоби видалення і транспортування гною застосовуються при прив'язному і безприв'язному утриманні тварин для видалення твердого (підстилкового) і напіврідкого (безпідстилкового) гною.

Стаціонарні засоби. До стаціонарних засобів видалення гною із приміщень належать скребково-ланцюгові транспортери кругового і зворотно-поступального руху, гвинтові, а також скребкові і ковшові скреперні установки.

 

6.2. Будова і регулювання механічних засобів прибирання гною.

Скребковий конвеєр ТСН-160А призначений для видалення гною з тваринницьких приміщень та одночасного завантаження його в транспортні засоби. Він має горизонтальний і похилий конвеєри з індивідуальними приводами, а також шафу керування.

Опис : Опис : Опис : Описание: E:\Листи-@@@\ЕЛ_підручник_МОТ 22.05.2015\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_6.files\image002.png

Рис. 6.2. Складові елементи скребкового гноєзбирального конвеєра ТСН-160А:

1 — похилий конвеєр; 2 — пульт керування; 3 – поворотні зірочки; 4 — привідна станція горизонтального конвеєра; 5 — горизонтальний конвеєр; 6 - натяжний пристрій

 

Горизонтальний транспортер складається з привода, горизонтального замкненого ланцюга, натяжного і поворотного пристроїв. Привод транспортера забезпечує поступальний рух замкненого ланцюга і включає в себеелектродвигун, закритий редуктор з ведучою зірочкою та пасову передачу. Останнім часом все частіше використовують привод без клинопасової передачі.

 

Опис : Опис : Опис : Описание: E:\Листи-@@@\ЕЛ_підручник_МОТ 22.05.2015\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_6.files\image003.png

 

Рис. 6.3. Схема транспортера для видалення гною ТСН-160:

1 — горизонтальний транспортер; 2 — похилий транспортер; 3 — пульт керування; 5 — натяжний пристрій;

6 — ланцюг; 7 — напрямні зірочки

 

Ланцюг горизонтального транспортера — круглоланковий, нерозбірний, термічно оброблений і виготовлений із сталі 23 Г2 діаметром 14 мм та кроком ланок 80 мм. Ланцюг складається із вертикальних та горизонтальних ланок і кронштейнів для кріплення скребків. Кронштейни приварені до вертикальних ланок через кожні 1120 мм. До кронштейнів за допомогою болтів, контршайб і гайок прикріплені скребки.

У процесі експлуатації ланки спрацьовуються і виникає необхідність вкорочення горизонтального транспортера шляхом вирізання ланок. Це виконують на ділянці між приводом та натяжним пристроєм. Кінці вкороченого ланцюга з'єднуються за допомогою ланки і вставки. Остання встановлюється у прорізь з'єднувальної ланки і приварюється.

Натяжний пристрій призначений для підтримання постійного натягу ланцюга. Він складається з поворотного пристрою, ролика, важеля з напрямною, стояка, контейнера для вантажу і каната. Натягування здійснюється автоматично провертанням важеля з рухомим роликом в інтервалі 60°. Це відповідає подовженню ланцюга на 0,5 м. Зусилля натягу ланцюга регулюється масою вантажу, який поміщають у контейнер. Нормальний натяг ланцюга при його довжині 160 м і триразовому прибиранні гною (на добу) забезпечується загальною масою вантажу 100—120 кг. При цьому ланцюг вільно сходить з приводної зірочки, не намотуючись на неї. Натяг автоматично підтримується, щоб зазор між кінцями скребків холостої вітки і стінкою канала не перевищував 20 мм. При зазорі 20 мм ланцюг вкорочують.

Опис : Опис : Опис : Описание: E:\Листи-@@@\ЕЛ_підручник_МОТ 22.05.2015\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_6.files\image004.jpg

Рис. 6.4. Автоматичний натяжний пристрій транспортера ТСН-160:

1 – поворотна зірочка; 2 – натяжний ролик; 3 – важель натяжного ролика; 4 – стояк вантажу;

5 – трос підвішування вантажу; 6 – вантаж

 

Поворотний пристрій призначений для зміни напрямку руху ланцюга в місцях повороту гнойового каналу. Він універсальний для всіх транспортерів і складається із скоби, до якої двома болтами приєднується пластина. В отвори скоби та пластини встановлена вісь, на якій на двох підшипниках обертається зірочка.

Похилий транспортер призначений для завантаження гною, що подається з горизонтального транспортера, у транспортні засоби. Він складається з корита, поворотного пристрою, ланцюга із скребками, привода та опорного стояка. Ланцюг похилого транспортера уніфікований з ланцюгом горизонтального. Відстань між скребками у похилого транспортера менша і становить 640 мм, а швидкості транспортера - 0,72 м / хв. Це передбачено для узгодження подачі транспортерів і кращого видалення рідких фракцій гною. Натяг ланцюга похилого транспортера здійснюється натяжним   гвинтом.

 

Опис : Опис : Опис : Описание: E:\Листи-@@@\ЕЛ_підручник_МОТ 22.05.2015\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_6.files\image005.jpg

Опис : Опис : Опис : Описание: E:\Листи-@@@\ЕЛ_підручник_МОТ 22.05.2015\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_6.files\image006.gif

Рис. 6.5. Загальний вигляд похилого конвеєра:

1 — привід; 2 — корпус; 3 — натяжний гвинт;

4 — ланцюг зі скребками; 5 — борти конвеєра;

6 — поворотна зірочка

Рис. 6.6. Видалення гною похилим конвеєром

 

 

Конвеєр ТСН-160А може працювати в каналах із додатковим жолобом для ланцюга, коли скребки розміщені над ланцюгом і без додаткового жолоба з розміщенням скребків під ланцюгом. У першому випадку забезпечується якісніше прибирання гною за використання будь-якої кількості підстилки (солома, тирса, торф тощо).

Прибирати гній скребковими конвеєрами потрібно не менше трьох разів на добу. Крім того, в разі застосування для підстилки соломи її бажано подрібнювати на часточки не довші 100 мм, щоб скребки горизонтального конвеєра під час скидання гною на похилий конвеєр не доводилося очищати вручну за допомогою спеціального скребка. Безпосередньо перед пуском конвеєра потрібно впевнитися у відсутності сторонніх предметів у гнойовому каналі, в разі потреби зняти перехідні містки для забезпечення вільного проходу  гною в зоні їх розміщення. Взимку, крім того, слід переконатися, щоланцюг і скребки похилого конвеєра не примерзли до жолобів, за потреби легкими ударами звільнити їх.

 

Опис : Опис : Опис : Описание: E:\Листи-@@@\ЕЛ_підручник_МОТ 22.05.2015\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_6.files\image007.jpg

Рис. 6.7. Тягові ланцюги конвеєрів типу ТСН-ЗБ (а), ТСН-160А (б), КСН-Ф-100 (в):

1,5 — болти; 2 — пластина; 3,4 — гайки; 6 — скоба; 7 — скребок; 8, 9 — планки; 10 — вісь;

11 — кронштейн; 12 — з'єднувальна ланка; 13 — вставка; 14 — ланцюг; 15 — зовнішня ланка

 

За ввімкненого конвеєра гній зі стійл вручну за допомогою скребка скидають у гноєві канали на конвеєр, який видаляє його з приміщення і завантажує у транспортні засоби. При цьому з метою скорочення часу роботи конвеєра очищати стійла потрібно за напрямком руху ланцюга, починаючи від натяжного пристрою.

Перевагою конвеєра ТСН-160А порівняно з іншими скребковими конвеєрами є поліпшення умов праці внаслідок використання автоматичного натяжного пристрою ланцюгового контуру, зменшення на 25 % часу на технічне обслуговування, скорочення затрат праці під час монтажу, зниження металомісткості.

Таблиця 6.1

Технічна характеристика ТСН-160А

Продуктивність, кг/с

1,25

Тип

Стаціонарний ланцюгово – скребковий

Довжина контура ланцюга транспортера, м

160

Кількість голів, які обслуговуються одним транспортером

100 – 120

Висота завантаження гною, м

не більше 2,65

Встановлена потужність, кВт

5,5

Загальна маса, кг

1825

Передаточне число привода горизонтального транспортера

71,4

Передаточне число привода похилого транспортера

27,85

Швидкість руху скребків транспортера, м/с

горизонтального

похилого

 

0,18

0,72

 

 

Транспортер ТСН-3Б використовується для видалення і навантаження гною на фермах ВРХ і свинарських фермах.

Транспортер ТСН-ЗБ складається з двох транспортерів (горизонтальний і похилий) з окремими приводами, їх ланцюги взаємозамінні, розбірної конструкції, з шарнірно прикріпленими скребками. Горизонтальний транспортер – включає ланцюг зі скребками, привідну станцію, три поворотних ролика (зірочки) і натяжний пристрій. Похилий транспортер має уніфікований з горизонтальним ланцюг із скребками, привідну станцію і здвоєний суцільнометалевий жолоб. Кут нахилу скребка у вер­тикальній площині від горизонтального положення вниз становить 40°. Відстань між скребками горизонтального транспортера дорівнює 1 м, між скребками похилого транспортера – 0,5 м. Осі поворотних зірочок горизон­тального транспортера і обвідної зірочки похилого вста­новлені на шарикопідшипниках.

Робочий орган транспортера – довго ланковий розбірний ланцюг з консольно закріпленими скребками.

Приводна станція горизонтального транспортера скла­дається з електродвигуна фланцевого типу потужністю 4 кВт,клинопасової передачі та закритого двоступінча­стого циліндричного редуктора. Ведуча зірочка встанов­лена на вихідному валу редуктора і надає транспортеру поступальної швидкості 0,19 м/с. Приводна станція похи­лого транспортера має фланцевий електродвигун потуж­ністю 1,5 кВт і закритий двоступінчастий редуктор з ве­дучою зірочкою. Управління транспортером електричне, дистанційне.

Транспортер ТСН-3Б розрахований  на прибирання гною з корівника довжиною до 90 м з числом тварин 100 – 120 голів або 600 – 800 свиней.

Для видалення рідких фракцій у похилого транспор­тера передбачається підвищена швидкість (0,726 м/с). На початку роботи вмикають похилий транспортер, а потім горизонтальний, скребки якого транспортують гній по гнойових канавках до приводної станції. Тут скребок  відхиляється від горизонтального положення вниз і гній падає в приймальну частину похилого транспортера, яким подається у причіп. Далі скребок горизонтального транспортера, продовжуючи рух разом з ланцюгом, по ме­талевій напрямній пластині піднімається до горизонталь­ного положення. Натяг горизонтального транспортера здійснюється пе­реміщенням натяжної зірочки за допомогою натяжного пристрою, а похилого — переміщенням його приводної станції. Натяг перевіряють на вільній вітці ланцюга на­тисканням на кінець скребка. Ланцюг вважається достат­ньо натягнутим, якщо при натисканні із зусиллям 15—20 кгс кінець скребка відхиляється від початкового поло­ження на 30—40 мм.

Таблиця 6.2

Технічна характеристика ТСН – 3,0Б

Продуктивність, т/ год

4

Горизонтальний транспортер:

швидкість руху скребків, м\с

потужність електродвигуна, кВт

довжина контуру, м

 

0,19

4

170

Похилий транспортер (кут нахилу 300):

швидкість руху скребків, м/с

потужність електродвигуна

довжина контуру, м

 

0,73

1,5

13,7

Маса, кг

2143

 

 

  

 

 

Таблиця 6.3

Можливі несправності механічних засобів гноєвидалення і способи їх усунення

 

Несправність

Причина виникнення

Спосіб усунення

1.   Ланцюг    зіскакує  зповоротного ролика

Перекошена вісь  ро­лика

 

Підтягнути кріплення плити поворотного роли­ка. У разі потреби поста­вити прокладку

2.   Ланцюг виходить із-під кутника поворот­ного сектора

 

Великий зазор між кутником поворотного сектора і скребкомланцюга

 

Зменшити зазор встанов­ленням прокладок під кутник поворотного сек­тора (нормальний зазор до 5 мм)

3.   Вийшли з ладу або де­формувались  скребки

 

Скребки чіпляються за стінки каналу або не­рівності підлоги

Усунути дефекти гнойо­вого каналу

4.   Ланцюг заклинює на кутнику поворотного сектора

 

Великий зазор між ланцюгом і притиск­ним кронштейном пе­ред поворотним сек­тором або між скреб­ком і поворотним ку­тником

Відрегулювати обидва зазори в межах 3...5 мм

 

5.   Електродвигун вмика­ється, але ланцюг не рухається

Недостатньо натягнуті паси приводної стан­ції

Зняти кожух і натягнути паси

 

6.   Ланцюг сильно прити­скається до дна ви­вантажувального жо­лоба башмаком меха­нізму притискання. Утворюється вигинан­ня між ведучою зі­рочкою і механізмом притискання   ланцюга

Сильно ослаблений ланцюг

 

Натягнути ланцюг гвинтом привідної станції.

У разі потреби вкоротити з'єднувальний ланцюг на декілька ланок

7.   Ланцюг    похилого

       транспортера зіскакує з зірочки

 

Недостатньо натягну­тий ланцюг. Гній на­мерзає на скребки або ланцюг примерз до жолоба

Натягнути ланцюг.

Очистити жолоб і скреб­ки

 

8.   Зламані або зігнуті  скребки

 

Скребки зачіпають за стінки каналу або за нерівності підлоги. В канал потрапили сто­ронні предмети. Не­справне пристосуван­ня для піднімання скребків.

Усунути дефекти гно­йового каналу. Не допу­скати попадання сторон­ніх предметів у канал.Усунути несправностіпристосування

 

9.Розрив скребкового ланцюга

Недостатній натяг ланцюга або спрацювались ланки

Відрегулювати натяг ланцюга. При необхідності замінити спрацьовані ланки новими

10.Скребки підіймаються догори

Перевантажений гнойовий канал

Не допускається перевантаження транспортера.

Включити горизонтальний транспортер і поступово вивантажити гній з нього

11.Похилий транспортер не подає гній в транспортні засоби

Недостатньо натягнутий ланцюг похилого транспортера, ланцюг зіскочив з зірочки або примерз скребками до жолоба

Очистити жолоб, надіти ланцюг на зірочки і відрегулювати його натяг. Ланцюг нормально натягнутий, якщо кінець скребка,  розміщений в 5 м від натяжного пристрою, при натисканні рукою з зусиллям 200 Н (20 кгс) відхиляється від нормального положення на 40…50 мм вздовж дна жолоба

12.Гній не переміщується по каналу

Заклинились і не відхиляються заслінки скребків при зворотному ході

Вивільнити рухомі заслінки

13.Розривається штанга чи ланцюг

На шляху скребків виникли перешкоди

Перевірити стан підлоги і рейок у каналі

14.Штанга рухається ривками

Недостатній натяг штанги. Ослабла пружина привідної станції

Відрегулювати натяг штанги

15.Не обертаються блочки

Не має мастила

Зняти блочки, промити і змастити їх

 
Сторінка 2