1.1. Стійлове обладнання для великої рогатої худоби

1.2. Станкове обладнання для свиней

1.3. Технологічне обладнання у вівчарні

1.4. Кліткове та напільне обладнання у пташниках

 

1.1. Стійлове обладнання для великої рогатої худоби

 

На фермах великої рогатої худоби застосовують наступні способи утримання худоби: прив'язний, безприв'язний і потоковий (конвеєрний).

Ці системи кардинально відрізняються між собою і по-різному впливають на самопочуття, а відповідно, й на продуктивність тварин.

Прив’язний спосіб утримання характерний тим, що худоба зна­ходиться на прив'язі в стійлах приміщення, де підтримується відповідний мікроклімат.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image001.jpg

Рис. 1.1. Загальний вигляд прив’язного утримання

 

Стійла бувають двох типів короткі і довгі. Стійла в приміщенні влаштовують поздовжніми паралельними рядами й оснащують годівницею, напувалкою та канавкою для зби­рання гною.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image002.jpg

Рис. 1.2.  Загальний вигляд стійла

1 – стійлове обладнання; 2 – годівниця; 3 – автонапувалка;  4 – гнойова канавка

 

Позитивними сторонами прив’язного способу утримання є краща організація годівлі тварин в залежності від їх продуктивності, виявлення індивідуальних особливостей тварин та організація виробничої експлуатації різного стада за продуктивністю.

Не хотілося б дуже критикувати прив'язну систему утримання, якою по­слуговувалося на фермі не одне поко­ління фахівців молочного скотарства України, але ніякого стосунку до ком­форту вона не має. Розглянемо деталь­ніше всі "за" і "проти".

Де ж корові було б комфортніше жи­ти? Насамперед, це умови, які були б максимально наближені до природних: можливість вільного пересування, й свіже повітря, й оптимальна температура та вологість, і чиста підлога, і вільний доступ до кормів та води, і зручне місце відпочинку та постійний гурт співмеш­канців. У таких умовах тварина "вважа­тиме" себе щасливою, а ми, своєю чер­гою, можемо очікувати на отримання максимальної ефективності від неї.

Існують ферми, де тварини протя­гом життя взагалі не виходять зі свого стійла або виходять лише влітку до таборів. На цих фермах у проекті не передбачено навіть ви­гульних майданчиків. Наслідки такого утримання дуже сумні: продуктивність корів не вище 3500 кг молока за лактацію, вихід телят не перевищує 60 одиниць на 100 корів. Щодо хвороб, то їх чимало: мас­тити, захворювання кінцівок, легень, увесь набір із відтворення (важкі оте­лення, затримки посліду, кісти, атонії матки, гіпофункції яєчників тощо).

При даному способі утримання використовують стійлове обладнання ОСК-25, ОСК-Ф-27, ОСП-Ф-26, тощо. У літку тварини перебувають на пасовищах, для цього використовують переносні електричні загорожі ЕИП-1-1, ЕИС-1-30.

  

 

Стійлове обладнання ОСК-25 призначене для групового прив’язування і відв’язування корів. Воно складається з трубчастої рами з водопроводом для напування тварин, кронштейнів для кріплення  вакуум та молокопроводів і механізмів для групового і індивідуального прив’язування і відв’язування 25 корів. Для прив’язування корів кожне скотомісцеукомплектовано двокінцевим ланцюгом, один кінець якого закріплюється до забетонованої скоби, а інший навішується на гачки механізму розфіксації.

 

 

Таблиця 1.1.

Технічна характеристика обладнання ОСК-25

 

Показник

Значення

Кількість скотомісць, шт

25

Ширина фронту годівлі, мм

1200

Обслуговуючий персонал, люд

1

Кількість напувалок, шт

13

Ширина обладнання, мм

1025

Висота обладнання, мм

1400

Маса, не більше, кг

650

 

 

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image003.jpg

 

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image004.jpg

Рис. 1.3. Загальний вигляд стійлового обладнання ОСК-25

1 – автонапувалка; 2 – ланцюг; 3 – рама

 

Обладнання стійлове ОСК-Ф-27 забезпечує індивідуаль­не прив'язування, групове та індивідуальне відв'язування корів, кріплення молоко та вакуумних трубопроводів та підведення води. Порівняно з ОСК-25 дозволяє залишати будь-яку кількість тварин на прив'язі без додаткових лан­цюгів при груповому відв'язуванні. Має зручнішу і безпеч­нішу прив'язь тварин при їх підході до годівниці.

Сучасне збірне обладнання ОСП-Ф-26 оснащене при­строями для самоприв'язування корів, групового та індивідуального їх відв'язування, забезпечення тварин водою, а також для закріп­лення молоко-вакуумпроводів. Складається зі стійлової рами, яка має стояки з кронштейнами для кріплення мо­лочного і вакуумного трубопроводів, основи з напувалками,  огорожі і прив'язі з пасткою.

 

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image005.jpg

Рис. 1.4. Стійлове обладнання з автоматичною прив'яззю ОСП-Ф-26:

1 – привод тяги; 2 – стійка; 3 – нашийники;  4 – огорожа; 5 – тягарець; 6 – напувалка;    7 – водопровід; 

8 – пастка; 9 – роздільник стійл.

 

Нашийник із підвіскою одягається на шию тварин і взаємодіє з пасткою при підході корови до годівниці. Коли корова підходить до годівниці, ланцюгова підвіска потрапляє між напрямні і фіксується за допомогою гумового тягаря. Для відв'язування корови потрібно ва­желем вивести запірну пластину із зони відкритої напрямної. Тоді тягар зможе вільно вийти з пастки.

 

Таблиця 1.2.

Технічна характеристика обладнання ОСП-Ф-26

 

Показник

Значення

Кількість скотомісць, шт

25

Зусилля на рукоятці відв’язування, Н

100

Обслуговуючий персонал, люд

1

Ширина обладнання, мм

1100-1200

Висота обладнання, мм

1900

Маса, кг

600

 

 

Електрична пересувна огорожа ЕИП-1-1 призначена для огородження пасовищ та загонів ВРХ. Включає в себе генератор імпульсів, барабан з гнучким проводом, стійки, воротні ручки, попереджувальні плакати та прапорці, заземлювач, стійки генератора.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image006.jpg

Рис. 1.5. Загальний вигляд електропастуха

 

Безприв'язний спосіб утримання великої рогатої худоби сприяє застосуванню сучасних засобів механізації, кращим організації і спеціалізації праці, що дає змогу різко підвищити продуктивність праці, у два-три рази знизити трудомісткість вироблюваної продук­ції.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image007.jpg

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image008.jpg

Рис. 1.6. Безприв’язне утримання ВРХ

 

Варіанти технології безприв'язного утримання бувають різні:

  1.     Тварин цілорічно утримують безприв'язно на глибокій під­стилці (щоденна норма внесення підстилки 1 — 3 кг на одну голо­ву). Вони вільно виходять на вигульно-годівельні майданчики, де є годівниці, групові автонапувалки та навіси для грубих кормів.
  2.      Тварин утримують безприв'язно, але фіксують під час годівлі бі­ля кормового стола, розміщеного в окремій секції чи в спеціальному приміщенні.
  3.     Тварин утримують у боксах. Бокси — це невеликі майданчики, відокремлені один від одного бічними роздільниками. Щоб запобігти потраплянню в бокси екскрементів, їх обладнують потиличними обмежувачами у ви­гляді труби, закріпле­ної хомутами зверху бічних роздільників.

Обладнання для безприв'язного утримання включає бокси для відпочинку, місця годівлі, водопою і чесання, огорожі та скотопрогони до доїльного залу або до майданчиків для вигулу.

 

 

 

 

 

 

 

 

Обладнання для безприв’язного утримання корів УБК – 1  (ПП Ферммаш, Харків) призначене для створення  індивідуальних та групових місць для утримання груп корів. До складу обладнання входять: одинарні та подвійні бокси для відпочинку корів, огорожа кормового столу, групові напувалки, огорожа скотопрогонів, перегородки, ворота та з’єднувальні елементи.

Огорожі не дають можливості тваринам самовільно потрапляти на кормовий стіл і за межі групових місць утримання з однієї групи в другу.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image009.jpg

Рис. 1.7. Загальний вигляд обладнання УБК – 1

Таблиця 1.3.

Технічна характеристика обладнання УБК-1

 

Показник

Значення

Висота боксів, мм

1150

Шаг боксів, мм

1200

Висота групової огорожі, мм

1300

Ширина скотопрогону, який перекривається воротами, мм

1200-3400

Ширина технологічного проходу, мм

350

 

 

Обладнання для безприв’язного утримання корів КСО (ВАТ «Брацлав») призначене для безприв’язного утримання груп корів, забезпечення  їх боксами для відпочинку, водою, індивідуальною та груповою фіксацією в зоні годівлі, огорожею та скотопрогонами до доїльного залу і вигульних майданчиків.

Комплект обладнання складається з складових частин у вигляді блоків, котрі оформлені як самостійні вироби і можуть поставлятись як у вигляді комплекту так і окремо.

До складу обладнання входять: огорожа боксова, огорожа кормового столу без фіксації, огорожа кормового столу з фіксацією, комбіновані бокси, огорожа груп корів і скотопрогонів, групові напувалки, пристрій для чесання корів.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image010.jpg

Рис. 1.8. Загальний вигляд обладнання стійл

 

На сучасних тваринницьких фермах при безприв’язному способі утримання використовують систему охолодження стійл GEA conductive cooling. Система охолодження забезпечує обмін тепла між теплою і холодною поверхнями. Інноваційний принцип GEA conductive cooling використовується в зоні відпочинку тварин для створення їм більшого комфорту. Теплообмінники з контуром для циркуляції води розміщені під лежаком в зоні, де відпочивають тварини. У відповідності до даної технології, вим’я і нижня частина черева корови виступають в ролі радіаторів для постійного охолодження крові, яка циркулює по усьому тілу тварини. GEA conductive cooling ефективно охолоджує тварин у тому місці, де вони проводять найбільше часу – в зоні відпочинку. Це приводить до зниження стресу, створює комфорт і зміцнює здоров’я тварин. У порівнянні із традиційними методами охолодження, такими як вентилятори або системою водяноговипарювального охолодження така система дозволяє економити до 75% електроенергії, крім того підігріта вода може використовуватись після додаткового нагріву для різних цілей на фермі.

 

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image011.jpg

Рис. 1.9. Система охолодження стійл GEA conductive cooling

 

Конвеєрний спосіб обслуговування тварин поєднує в собі позитивні ознаки прив'язного утримання й усуває недоліки безприв'язного. За цього способу корови постійно знаходяться на прив'язі або в пересувних станках. До стаціонарних зон технологічного обслуговування їх переміщують за допомогою механізованих пристроїв (транспортерів, тягових ланцюгів, або канатів тощо). Останні разом із групою тварин, що переміщуються, і утворюють своєрідний механізований або самохідний конвеєр. Відомі три типи конвеєрів: кільцевий, розроблений у Латвійській сільгоспакадемії;багатовізковий фірми “Альфа-Лаваль» (Швеція); самопересувний, запропонований Л. П. Кормановським і І. Ф. Шуміловим.

Основна перевага конвеєрного варіанту полягає в тому, що тварини в чітко визначений розпорядком дня час і заданій послідовності примусово доставляють до місця обслуговування. Внаслідок цього виробляються умовний рефлекс і відповідний стереотип поведінки тварин.

Сторінка 2