5.1. Зоотехнічні вимоги до технології механізованого роздавання кормів.

5.2. Класифікація кормороздавачів.

5.3. Кормороздавачі для ферм.

5.3.1. Кормороздавачі для ферм великої рогатої худоби.

5.3.2. Кормороздавачі для  свиноферм.

5.3.3. Кормороздавачі для птахівничих ферм.

5.4. Гідравлічні засоби роздавання кормів.

5.5. Особливості техніки безпеки під час роботи на кормороздавачах.

 

5.1. Зоотехнічні вимоги до технології механізованого роздавання кормів.

Стан здоров'я, а також продуктивність тварин залежать не тіль­ки від якості, а й значною мірою від своєчасності отримання ними кормів. Трудомісткість цього процесу становить 30 - 40% загальних затрат догляду за тваринами.

До кормороздавальних пристроїв ставлять такі зоотехнічні вимоги:

·   усі види кормів потрібно роздавати рівномірно по фронту го­дівлі;

·   кормороздавачі мають бути обладнані пристроями для дозу­вання;

·   точність дозування грубих кормів 8 - 10 %, комбікормів і пас­ти —  4 - 5 %;

·   засоби механізації та їхні робочі органи не повинні погіршува­ти якості корму і допускати втрат;

·   кормороздавач має бути безпечним для тварин і обслуговуючо­го персоналу, простим в обслуговуванні і надійним у роботі;

·   кормороздавачі мають бути високопродуктивними: роздавати корм в одному тваринницькому приміщенні

за 15 – 20 хв, не пору­шувати при цьому однорідності і не забруднювати корму;

·   кормороздавачі мають бути універсальними, не створювати над­мірного шуму і забруднення, мати строк окупності не більше двох років і коефіцієнт готовності не менше 0,98;

·   конструкція їх має бути доступною для обслуговування і безпечною.

 

5.2. Класифікація кормороздавачів.

Визначаль­ними є технологічні чинники, які спираються на фізико-механічні властивості кормових матеріалів, фізіологічні потреби тварин різ­них видів і вікових груп. При цьому для конкретного кормороздава­ча потрібно насамперед визначити, для якого виду кормів він при­значений і на яку ферму галузевого характеру розрахований.

 

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : H:\ЕП-2015\МАМ\РИСУНКИ-готово+\Класифікація кормороздавачів.gif

Рис. 5.1. Класифікація кормороздавачів

5.3. Кормороздавачі для ферм

5.3.1. Кормороздавачі для ферм великої рогатої худоби

На фермах великої рогатої худоби значно поширені причіпні бун­керні кормороздавачі з приводом від вала відбирання потужності (ВВП) трактора. Кормові проходи при їх використанні мають бути завширшки не менше 2,2 м, висота задньої стінки годівниці — не більше 0,75 м.

Агрегат для навантаження і роздавання кормів ПРК-Ф-0,4-6 призначений для виконання навантажувально-роз­вантажувальних робіт, роздавання кормів і прибирання гною з гнойових проходів із майданчиків на малих фермах великої рогатої худоби.

Корми, які роздають агрегатом ПРК-Ф-0,4-6, мають бути попе­редньо подрібнені і відповідати переліченим нижче вимогам. Воло­гість, %: силосу — 85, сінажу — 55, зеленої маси — 80, грубих кор­мів — 20, кормосуміші — 70; кількість часточок зеленої і прив'яле­ної маси завдовжки до 50 мм — не менше 75 % за масою; грубі кор­ми завдовжки до 75 мм — не менше 90 % за масою.

Основні складові частини агрегата ПРК-Ф-0,4-6: трактор 3 марки Т-30ТС, кормороздавач РММ-Ф-6  4, грейферний заван­тажувач 2 марки ПГК-Ф-0,4 з бульдозерною лопатою 1.

Під час самозавантаження агрегата на перевалочних майданчи­ках і в траншеях тракторист має під'їхати до місця складання кор­му, зупинити агрегат і перевести завантажувач у робоче положення; завантажити корм у кузов кормороздавача рівномірно по всій його площі, при цьому простір над поперечним конвеєром має бути віль­ним від корму. Після закінчення завантаження завантажувач пе­реводять у транспортне положення, в разі потреби очищають май­данчик або дно траншеї від решток корму за допомогою бульдозер­ної лопати; переводять бульдозерну лопату в транспортне положен­ня і ставлять фіксувальний палець.

 

 

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : H:\ЕП-2015\МАМ\РИСУНКИ-готово+\ПРК-Ф-0-4-6.gif

 

Рис. 5.2. Схема завантажувача-роздавача кормів ПРК-Ф-0,4-6:

1 — бульдозерна лопата; 2 — завантажувач грейферний ПГК-Ф-0,4; 3 — трактор Т-30ТС;

4 — кормороздавач РММ-Ф-6

 

Тракторист, що роздає корми за допомогою агрегата ПРК-Ф-0,4-6, під'їхавши до місця роздавання, має впевнитися в тому, що домкра­ти завантажувача знаходяться в крайньому верхньому положенні, а його стріла — у крайньому нижньому посередині трактора; ексцен­трик храпового механізму приводу поздовжнього конвеєра кормороз­давача ставлять у положення, що відповідає потрібній нормі розда­вання кормів з урахуванням швидкості руху агрегата. Корм розда­ють у годівниці відповідно до інструкції з експлуатації корморозда­вача.

Технологічні дані агрегата ПРК-Ф-0,4-6: габаритні розміри в транспортному положенні 9880 х 2430 мм, ширина на висоті до 0,6 м — 1505 - 1835 мм , кліренс — 225 мм, загальна маса — 4480 кг, в тім числі трактора — 1840, кормороздавача — 1610, завантажува­ча — 896, бульдозерної лопати — 134 кг; максимальна транспортна швидкість агрегата — 16 км/год, швидкість під час роздавання кор­му — 1 — 3 км/год.

Технічні дані завантажувача: вантажопідйомність — до 400 кг, тривалість робочого циклу завантажувача — 40 с, продуктивність у разі завантаження силосу зі сховищ — не менше 6 т/год, максималь­на висота підйому корму грейфером — 4,6 м, максимальний виліт стріли — 3,78 м, глибина опускання грейфера нижче рівня опорної поверхні — 1 м, кут повороту стріли в платі — 270°, об'єм грейфера для сипких вантажів — 0,2 м3, робочий тиск гідроприводу — 15 МПа, радіус дії грейфера на опорній поверхні під час завантажувально-розвантажувальних робіт — 1,84 — 4,05 м.

   Мобільний кормороздавач КТУ-10А. Кормороздавач тракторний універсальний КТУ-10А призначений  для транспортування і вивантаження під час руху в годівниці змеленої листя-стебелової маси (кукурудзи, злакових і бобових трав, сіна, силосу, сінажу і ін.) в літніх таборах. У вигульних площадках і в корівниках з кормовим проходом шириною не менше 2 м і висотою годівниць не більше 0,75м. Крім того може використовуватись для обслуговування кукурудзо і силосозбиральних машин, перевезення різних сільськогосподарських вантажів і в якості бункера дозатора.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_5.files\image003.jpg

 

Рис. 5.3. Кормороздавач КТУ-10А:

1 - рама; 2 - горизонтальний конвеєр; 3 - дно кузова; 4 - борт; 5 – привідний ланцюг бітерів; 6 - блок бітерів;

7 - телескопічний вал; 8 - дишло; 9 – захисний кожух; 10 - стрічка конвеєра

 

Агрегатується  КТУ-10 з тракторами МТЗ-80/80Л, МТЗ-82/82Л, приводиться від ВВП трактора. Обслуговує машину одна людина. Використовується при роздаванні кормів, їх сумішей в годівниці тваринницьких приміщень, вигульних майданчиків і літніх таборів. Може бути використаний також для перевезення різних сільськогосподарських вантажів з розвантаженням їх через задній борт чи як живильник-дозатор у технологічних лініях кормоприготування та при завантаженні сховищ кормів.

Ходова частина складається з передніх та задніх коліс, днища, підвіски і тягово-зчіпного пристрою. Вона включає раму зварної конструкції, передню і задню вісі, ресори від автомобіля ЗІЛ-130 і причіпний пристрій. Рама виконана з V-подібних гнутих пофілів. В верхній частині її приварені опори з отворами для кріплення днища. До лонжеронів рами прикріплені кронштейни ресор. Днище є несучою базою роздавача, до якого підвішені передні та задні осі з колесами. Передня і задня вісь виготовленні з стальних труб, в які вварені цапфи. Кожне колесо обертається на двох конічних підшипниках. На цапфах задньої осі є фланці для кріплення гальмівних барабанів. Підвіскою є напівеліптичні листові ресори.

Приводні механізми — це кардан, вал привода, редуктор, проміжний вал та приводи поздовжнього і поперечного транспортерів. Привод поздовжнього транспортера здійснюється кривошипно-шатунним та храповим механізмами і забезпечує зміну величини ходу та напрямку руху транспортера. Подача транспортера та напрямок його руху залежать від положень ексцентрикового диска, робочої іфіксувальної собачок по відношенню до храпового колеса.

Поздовжній транспортер являє собою чотири замкнених контури втулково-роликових ланцюгів з кроком 38 мм або кругло ланкових ланцюгів 9×27 мм з приєднаними до них скребками.

Робочими  органами для вивантажування кормів з кузова і подавання їх в годівниці є подавальний і вивантажувальний транспортери та гребінчасті бітери. Подавальний транспортер планчастого типу встановлений на дні кузова.

Вивантажувальний транспортер стрічковий змонтований на рамі кормо-вивантажувального пристрою у передній частині кузова. Для завантаження корму в високі годівниці кормороздавач може комплектуватись похилим транспортером. Натяг полотна транспортера здійснюється за допомогою гвинтового натяжного пристрою. Прогин нижньої вітки поздовжнього транспортера повинен становити 60 - 80 мм.

Всі робочі органи кормороздавача приводяться в дію від валу відбору потужності трактора.

Норму видачі корму регулюють за допомогою кривошипно-шатунного механізму з храповим колесом. Для цього фіксатор кожуха храпового колеса необхідно встановити на секторі проти відповідної поділки згідно таблиці. При цьому кормороздавач необхідно зупинити, а вал відбору потужності трактора-виключити. При роботі на два боки видача маси на один бік буде вдвічі меншою, ніж при роботі на один бік. Для роздавання кормів на обидві сторони додатковий транспортер демонтують і знімають заслінку з лівого вікна вивантажувального транспортера. Роздача з використанням додаткового транспортера можлива тільки на праву сторону. В цьому випадку два полотна вивантажувального транспортера замінюють одним та переставляють ланцюг привода. Для зміни напрямку руху вивантажувального транспортера міняють ланцюговий контур. Натяг ланцюгів повздовжнього транспортера і стрічок вивантажувального та допоміжного транспортерів регулюють натяжними гвинтами.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_5.files\image004.jpg

 

Рис. 5.4. Кулісний механізм привода поперечного транспортера КТУ-10А

1 – кривошип, 2 – шатун, 3 – зубчате колесо, 4 – щоки,   5 – палець, 6, 12 – пружини засувки,

7, 11 – засувка привода, 8 – кожух, 9 – пристрій для фіксації кожуха, 10 – фіксатор;

а – положення при русі конвеєра назад, б – положення при русі конвеєра вперед

 

При роботі з додатковим похилим транспортером кут нахилу його регулюють зміною довжини підтримуючого ланцюга залежно від висоти годівниць.

У боковинах кузова є бітери, що забезпечують розпушування та рівномірне подавання корму на поперечний транспортер. Поперечний транспортер має два натягнених на валки стрічкових контури, які подають корм у годівниці (на один або два боки). Кормороздавач обладнаний колодковими гальмами з гідравлічним приводом і гальмом для стоянки.

Робочий процес виконується у такій послідовності. Завантаження корму в роздавач здійснюється від подрібнювача навантажувачами або транспортерами кормоцеху. Після доставки до місця годівлі тварин тракторист включає ВВП трактора і роздавач, рухаючись вздовж годівниць, видає корм на один або два боки.

При цьому поздовжній транспортер переміщує корм, що знаходиться на ньому, до бітерів. Останні зчісують, розпушують і скидають корм на поперечні транспортери, які подають його до годівниць.

Поздовжній транспортер приводиться в дію шатунно-храповим механізмом, який дозволяє змінювати норму видачі корму. За один оберт вала нижнього бітера шатун здійснює подвійний хід (вперед — назад). Робоча собачка шатуна, знаходячись у зачепленні з храповим колесом, повертає його на певний кут. Оскільки храпове колесо жорстко з'єднане з валом поздовжнього транспортера, останній також переміститься на певну відстань вперед і подасть корм до бітерів. Якщо ексцентриковий диск повернути проти годинникової стрілки, він перекриє частину зубців храпового колеса і собачка поверне його на менший кут.   Внаслідок  цього   зменшиться    подача    поздовжнього транспортера. Норму видачі корму в межах від 6 до 72 кг/м довжини годівниці регулюють зміною швидкості руху повздовжнього транспортера за допомогою храпового механізму і робочої швидкості руху трактора в межах 1,7…2,6 км\год. Один тракторист на тракторі класу 1,4 кН з роздавачем КТУ-10А може обслуговувати 400-800 голів. КТУ-10А на відміну від КТУ-10, має більш вдосконалену конструкцію блоку бітерів та його приводу, збільшує подачу на 13%. Затрати на технічне обслуговування знижені на 7%, а загальна металоємність – на 18%.

Таблиця 5.1

Розрахункова продуктивність видачі кормів на один бік кормороздавачем КТУ-10А, кг/м

Поділки на секторі

Зелена маса

Силос

Жом

При швидкості руху агрегату, кг/м

1,67

2,85

1,67

2,85

1,67

2,85

1

 

4

9

5,2

12

7

2

4

8

18

10,4

24

14

3

1

12

27

15,6

36

21

4

8

16

36

20,8

48

28

5

35

20

45

26

60

35

6

42

24

54

31,2

72

42

7

49

28

63

36,4

84

49

8

56

32

72

41,6

96

56

 

 

Таблиця 5.2

 

Карта мащення кормороздавача КТУ-10.

 

Місце мащення

(номер позиції)

Кількість точок мащення

Мастило масло

Періодичність мащення

Голчасті підшипники карданних з'єднань 21

2

Трансмісійне масло ТЭп-15

ГОСТ 23652-79

Через кожні 20…24 годроботи

Телескопічне з'єднання 20

1

Солідол С ГОСТ 4366-76

Те ж

Підшипники натяжних зірочок 24

3

Те ж

-"-

Підшипники валів транспортерів 8,17

15

-"-

-"-

Ведені зірочки транспортера 5

4

-"-

-"-

Вісь заскочки 9

2

-"-

-"-

Підшипники вала привода роздавача і вала привода бітерів 12,19

3

-"-

-"-

Підшипники шатуна 10

2

Солідол С ГОСТ 4366-76

Через кожні 20…24 годроботи

Підшипники серги 6

2

Те ж

Те ж

Підшипники проміжного вала поздовжнього транспортера 7

2

-"-

-"-

Підшипники бітерів 11

6

-"-

-"-

Втулки поворотних осей передніх ходових коліс 16

2

-"-

Через кожні 45…50 годроботи

Осі тяг 1

4

-"-

Те ж

Осі шарніра 2

2

-"-

-"-

Пальці ресор 4

12

-"-

-"-

Ланцюг привода:

 

 

 

вала 13

1

Масло М10Б2

ГОСТ 8581-78

Через кожні 100 годроботи

бітерів 23

3

Те ж

Те ж

поперечного транспортера 18

2

-"-

-"-

додаткового транспортера 22

1

-"-

-"-

поздовжнього транспортера 25

1

-"-

-"-

Маточини ходових коліс 3

4

Універсальне тугоплавке мастило УТ-1 ГОСТ 1957-73

Три рази на рік

Підшипник ведучого вала редуктора 15

1

Солідол С ГОСТ

4366-76

Три рази на рік

Підшипник веденого редуктора 14

1

Те ж

Те ж

 

 

 

 

Причіпні кормороздавачі німецького виробництва Siloking Модельний ряд нараховує біля десяти причіпних кормороздавачів з функціями подрібнення, змішування та попереднього зважування компонентів.

SILOKING Trailed Line Compact середній компактний клас (7 м³ -14 м³).

Об'єм бункера 7 м³ -14 м³ SILOKING Compact розрахований на використання в корівниках з вузькими і низькими проїздами. Коротка ходова частина особливо маневрена і легко керована.

Багато варіантів роздачі. Великий вибір дозволяє знайти оптимальний варіант роздачі корму для кожного підприємства: розвантажувальні заслінки зліва чи справа, поперечний стрічковий транспортер SILOKING спереду або ззаду, а також спеціальний додатковий відкидний транспортер для вивантаження у високі годівниці. Завдяки особливій геометрії бункера, а також потужному приводу поряд із змішуванням стандартних компонентів стає можливим розпуск рулонів і подрібнення довговолокнистих компонентів корму.

 

 Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_5.files\image005.jpg

Рис. 5.5. Робочий процес кормороздавача Siloking

а – вигляд бункеру для змішування кормів зверху; б – завантаження компонентів (тюкована маса); в – процес змішування і часткового подрібнення кормів; г – процес роздачі кормів тваринам

 

 

 

 

 

 

Бункерні причіпні кормозмішувачі пропонує вітчизняне підприємство ВАТ “Брацлав”. Для вирішення проблеми вагового дозування компонентів кормів під час їх завантаження в бункер машини, подрібнення грубих кормів та змішування всіх компонентів для створення гомогенної повнораціонної кормової суміші, транспортування та роздавання її тваринам ВАТ “Брацлав” розробив  кормозмішувачі роздавання корму КСП-9 та КСП-12.

Кормозмішувачі складаються з рами, яка включає в себе балку з колесами та сницею, стоянкову опору. На рамі встановлено привод двох шнеків змішувача, змонтовано електронний ваговий пристрій, встановлено бункер. На рамі та бункері встановлено гідравлічну систему,  стоянкові та робочі гальма. На бункері знаходяться пульт керування, трап з оглядовим майданчиком, вивантажувальні вікна з дозуючими заслінками,  в бункері розміщено великогабаритні конусоподібні шнеки з ножами та контрножі. Конструкція кормозмішувачів дозволяє виконувати навантаження компонентів кормосумішей фронтальними, телескопічними або іншими навантажувальними засобами Завантаження проходить з перемішуванням компонентів кормосуміші. Перемішування компонентів кормосуміші проходить „грибоподібним” способом (знизу-вгору).

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : http://bratslav.com/upload/image/attached/876cf7125cdc38e9b1d53aaf8439e2d0.jpg

Рис. 5.6. Кормозмішувач роздавач КСП-9 

 

Стаціонарний роздавач РВК-Ф-74 призначений для роздавання кормів (крім рідких) на молочнотоварних та відгодівельних фермах великої рогатої худоби у приміщеннях з довжиною фронту годівлі не більше 75 м. Має шість виконань, що різняться між собою матеріалом годівниць та типом робо­чого органа.

Роздавач складається з робочого органа 3, го­дівниці 4 з бункером, натяжної та приводної 5 станцій і шафи керування. Передача крутного моменту на ведучий вал здійснюється від приводної станції ланцюговою пере­дачею.

Сторінка 2