4.1. Зоотехнічні вимоги й способи підготовки кормів до згодовування

4.2. Схеми кормоприготування

4.3. Машини для подрібнення стеблових і соковитих кормів

4.4. Машини для подрібнення концентрованих кормів

4.5. Машини для теплової обробки кормів

4.6. Бункери-живильники та бункери-дозатори

4.7. Кормоприготувальні агрегати

4.8. Особливості техніки безпеки під час роботи на кормоприготувальних машинах

 

4.1. Зоотехнічні вимоги й способи підготовки кормів до згодовування

 

Основою ефективного розвитку галузі тваринництва є повноцін­на годівля тварин, яка забезпечується виробництвом достатньої кількості кормів, зниженням втрат їхньої поживності під час заго­тівлі, зберігання, а також правильною підготовкою кормів до згодо­вування.

Якість кормів визначається вмістом поживних, тобто цінних для організму тварини речовин, а також наявністю чи відсутністю в них баластних, некорисних, а іноді навіть шкідливих домішок. Останні погіршують якість корму, здатні спричинити травмування чи отру­єння тварин, знижують ефективність роботи і можуть стати причи­ною несправностей технологічного обладнання.

Допустимий ступінь забруднення очищеної кормової сировини має бути не вищим, %: земляних домішок — 1-2,   піску — 0,2-1, насіння отруйних рослин — 0,25. Вміст металевих часточок із тупи­ми краями і розміром до 2 мм допускається до 30 мг на 1 кг корму.

Величина кормових часточок залежить від біологічного виду та віку тварин і птиці, а також виду корму і характеру його викорис­тання (у складі сумішей чи для роздільного згодовування, розсип­ний чи пресований).

Так, коренебульбоплоди рекомендується подрібнювати для вели­кої рогатої худоби на стружку завтовшки 10-15 мм, для свиней — на часточки розміром 5-10 мм. Грубі корми для великої рогатої худоби слід переробляти на січку (краще розщеплену вздовж волокон) за­вдовжки 30-50 мм за роздільного згодовування і 10-15 мм — у складі кормових сумішей; для свиней — на часточки завбільшки 1-2 мм. Комбікорми для свиней потрібно готувати з інгредієнтів дріб­ного (0,2-1 мм) помелу, для великої рогатої худоби і птиці — серед­нього (1-1,8 мм) і грубого (1,8-2,6 мм). Згідно вимоги кожний вид корму приводять до стану, що забезпечує найкращий ефект при його згодовувані.

Суміші, що включають соковиті компоненти чи рідкі добавки, потрібно роздавати тваринам не пізніше, ніж через 1,5…2 годин після приготування.

 За своєю природою способи підготовки кормів до згодовування бувають:

1.    Механічний (очищення, сушіння, запарювання, варіння, осолоджування, пресування).

2.    Тепловий (підігрівання, сушіння, запарювання, варіння та інше).

3.    Біологічний (силосування, заквашування, осолоджування, дріжджування, пророщування).

4.    Хімічний (обробка лугом або кислотою, розчинення).

5.    Електричний (сортування, очищення, обробка інфрачервоним чи ультрафіолетовим промінням, подрібнення).

 

4.2. Схеми кормоприготування

 

Вибір технології кормоприготування обумовлюється наявними кормовими компонентами та їх якістю, видом та віком тварин, прийня­тим (заданим) типом годівлі. При цьому технологія кормо­приготування в широкому розумінні цього визначення — це структура і послідовність способів та заходів обробки кормової сиро­вини, мета яких одержати готові до згодовування корми.

Таким чином, процес кормоприготування полягає у виконанні тех­нологічних операцій, спрямованих на надання сировині, що обробля­ється, нових властивостей. А машини, що виконують такі операції, називаються технологічним обладнанням. Крім тех­нологічного обладнання, у процесі кормоприготування для переміщен­ня об'єкту обробки від машини до машини чи його перевантаження використовується і допоміжне обладнання, яке забезпечує потоковість і безперервність, усуває ручну працю  в процесі кормоприготування.

Існують  наступні схеми приготування кормів.

Грубі корми готують за такими схемами:

1.    Подрібнення — дозування — змішування.

2.    Подрібнення — запарювання — дозування — змішування.

3.    Подрібнення — біологічна, біохімічна, або хімічна обробка — дозування — змішування.

Соковиті корми готують за такими схемами:

1.    Миття — подрібнення — дозування — змішування.

2.    Миття — запарювання — розминання — дозування — змішу­вання.

3.    миття — подрібнення — дозування — дріжджування — змішування.

Першу схему застосовують на фермах великої ро­гатої худоби, другу — на свинофермах, третя схема може бути застосована на різких тваринницьких фермах.

Концентровані корми готують за такими схемами:

1.    Очистка — подрібнення — осолоджування (дрі­жджування) — дозування — змішування.

2.    Очищення — по­дрібнення — дозування — змішування.

3.    Очищення — подріб­нення — дозування — змішування — брикетування.

За другою і третьою схемами приготовляють комбікорми.

За робочими схемами вибирають технологічне устаткування.

 

4.3. Машини для подрібнення стеблових і соковитих кормів

 

У технологічних лініях кормоприготування, а також як само­стійні машини для подрібнення кормової сировини використовують спеціальні, універсальні та комбіновані машини.

До спеціальних належить, наприклад, подрібнювач грубих кор­мів ИГК-30Б. Значно ширші можливості використання має подріб­нювач ИКВ-5А «Волгарь-5», здатний переробляти зелені, силосовані і грубі корми, коренебульбоплоди та деякі інші види сировини.

Комбіновані машини суміщають різні технологічні операції. На­приклад, подрібнювач ИКС-3А забезпечує одночасне подрібнення окремих компонентів (стебел, коренебульбоплодів тощо) і змішу­вання їх між собою та з іншими добавками. На базі ИСК-3А розроб­лено чимало проектів кормоприготувальних цехів безперервної дії для ферм великої рогатої худоби та овець.

Подрібнювач грубих кормів ИГК-30Б призначений для подрібнення соломи, сіна та інших грубих кормів у розсипному стані вологістю до 25 %. Виготовляють у двох модифікаціях — з при­водом від ВВП трактора класу 1,4 (ИГК-30Б-І) і з приводом від елек­тродвигуна потужністю 30 кВт (стаціонарний варіант, ИГК-30Б-ІІ).

Він складається з живиль­ника, подрібнювального апа­рата, кожуха і рами. Живильник має горизонталь­ний і похилий  ущільнювальні конвеєри. Він забез­печує відокремлення каміння та інших важких включень, які випадають із соломи через спеціальне вікно знизу при­ймальної камери.

Подрібнювальний апарат складається з двох рядів не­рухомих і трьох рядів рухомих штифтів, розміщених від­повідно на нерухомому і рухомому дисках. Кожух под­рібнювального апарата має дефлектор, яким відводиться готовий продукт, і люк для огляду подрібнювального апа­рата.

Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_4.files\image001.jpg

 

Рис. 4.1 Загальна будова подрібнювача ИГК-30Б.

1 — горизонтальний конвеєр; 2 — ричаг механізму керування конвеєрами; 3 — похилий конвеєр;

4 — рухомий диск; 5 — лопасть рухомого диска; 6 — нерухомий диск; 7 — нерухомі штифти;

8 — штифти рухомого диска; 9 — люк; 10 — кожух подрібнювача

 

 

Солома    подається    горизонтальним   конвеєром, ущільнюється похилим конвеєром, надходить до прий­мальної   камери,  захоплюється  лопастями   вентилятора і спрямовується  до подрібнювального апарата.   Пройшовши між штифтами, подрібнена солома потоком повітря по тру­бопроводу виводиться з машини. 

 

 

Ступінь подрібнення можна регулювати симетричною зміною кі­лькості штифтів подрібнювального апарата, причому краще це ро­бити стосовно нерухомих штифтів, оскільки зміна рухомих може призвести до порушення балансування ротора. Крім того, в разі пе­реробки сировини вологістю понад 20 % для зменшення швидкості подачі на вал редуктора встановлюють зірочку з числом зубів 15, а на проміжний вал — 20.

 

Таблиця 4.1

Технічна характеристика подрібнювача кормів ИГК-30Б

 

Показник

Значення

Тип робочого органа

Дисково-штифтовий

Кількість робочих органів

                                       активних

                                       пасивних

 

105

96

Частота обертання вала подрібнювального апарата, об/хв.

1124

Продуктивність при подрібненні соломи, т/год

3

Довжина часток, мм

20...70

Потужність електродвигуна, кВт

30

 

 

Подрібнювач ИГК-Ф-4 порівняно з ИГК-30Б має в 1,5 раза по­тужніший привід і забезпечує вищу продуктивність. Крім того, він оснащений поперечним конвеєром для видалення важких домішок.

Подрібнювач кормів ИКВ-5А «Волгарь-5» призначений для подрібнювання соковитих і грубих кормів (солома, коренебульбоплоди, баштанні культури, зелена маса, сінаж, сіно), а також риби. Його можна використовувати як в потокових лініях кормоцехів, так і окремо.

Подрібнювач складається з горизонтального і похило­го конвеєрів, ножового барабана  першого ступеня подрібнювання, протирізальної пластини, заточувального пристрою, шнека, подрібнювального апарата другого ступеня  і електропривода.

Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_4.files\image002.jpg

Рис. 4.2. Загальна будова подрібнювача ИКВ-5А «Волгарь-5»:

1 — гвинт; 2 – ножовий барабан; 3 — похилий конвеєр; 4 — механізм керування конвеєрами; 5 — натяжний пристрій ланцюгової передачі редуктора; 6 — натяжний пристрій ланцюгової передачі похилого конвеєра; 7 — натяжний пристрій ланцюгової передачі горизонтального конвеєра; 8 — горизонтальний конвеєр; 9 — натяжний пристрій горизонтального конвеєра; 10 — подрібнюючий апарат другого ступеня; 11 — зрізний штифт.

 

Сировину, що підлягає переробці, подають на горизонтальний конвеєр, який, взаємодіючи з похилим конвеєром, ущільнює її і спрямовує до різального апарата першого ступеня, де відбувається попереднє подрібнення. Після цього гвинт  подає проміжний про­дукт до апарата другого ступеня, в якому сировина подрібнюється до заданого розміру часточок. Готовий продукт вивантажується крізь нижнє вікно у корпусі. Величину часточок продукту регулю­ють зміною положення першого рухомого ножа відносно кінця гвин­та, а також числа ножів у апараті другого ступеня. В разі подрібнення корму для птиці перший рухомий ніж встанов­люють на зовнішні шліци втулки так, щоб кут між його лезом і кінцем витка гвинта  дорівнював 9°, в разі подрібнення корму для свиней — 54°. Кожен наступний ніж зміщують проти напрямку руху по спіралі на 72° відносно попереднього. Після цього втулку з но­жами встановлюють внутрішніми шліцами на вал у потрібне поло­ження. На валу закріплюють фланець і з'єднують його із флан­цем втулки зрізним штифтом.

Якщо подрібнювач використовують на фермах великої рогатої худоби (що не раціонально), рухомі і нерухомі ножі апарата другого ступеня знімають.

Ножі на барабані першого ступеня подрібнення гострять безпо­середньо на машині. Для цього до барабана, що обертається на хо­лостому ходу, штурвалом підводять наждак, закріплений у головці заточувального пристрою, і переміщенням його вздовж барабана вперед-назад загострюють ножі. Після цього наждак відводять від ножів до упору і фіксують. Для загострення ножів апарата другого ступеня в головці заточувального пристрою передбачено невеликий наждачний круг, який приводиться в дію від шківа ножового бара­бана за допомогою фрикційного ролика. Рухомі і нерухомі ножі апарата другого ступеня знімають, по черзі загострюють і знову встановлюють на місце.

Для ефективного різання зазор між лезами ножів апарата пер­шого ступеня та протирізальною пластиною має бути в межах 0,5 - 1,0 мм. Його забезпечують переміщенням барабана разом із підшип­никами за допомогою регулювальних гвинтів. Зазор між лезами рухомих і нерухомих ножів апарата другого ступеня (0,05 - 0,70 мм) забезпечується за рахунок товщини кілець та прокладок, а також переміщенням опор разом із блоком нерухомих ножів.

Для запобігання поломкам на подрібнювачі встановлені запо­біжні (захисні) пристрої. Так, привід горизонтального і похилого конвеєрів здійснюється ланцюговою передачею від розподільної ко­робки з фрикційною муфтою, яка пробуксовує в разі перевантажен­ня конвеєрів. Шківи ножового барабана і гвинта оснащені зрізними штифтами.

Зрізний штифт є і в приводі апарата другого ступеня, який зрізається в разі потрапляння твердого тіла між рухомі і нерухомі ножі. Після цього втулка з ножами зупиняється, вал гвинта з фланцем продовжують обертатись і палець останнього виходить із зачеплення. Пружина в стакані розпрямляється, останній відхо­дить назад і натискає кнопку вимикача приводного електродвигу­на. Після виявлення й усунення причини зупинки пружину і па­лець повертають у робоче положення і встановлюють новий зрізний штифт.

 

Таблиця 4.2

Технічна характеристика подрібнювача кормів ИКВ-5А «Волгарь-5»

 

Показник

Значення

Тип робочого органа

Барабанно-ножовий

Кількість робочих органів

                                       активних

                                       пасивних

 

6/9*

1/9*

Частота обертання вала подрібнювального апарата, об/хв.

730/1000*

Продуктивність при подрібненні , т/год

                                        соломи

                                        зеленої маси

 

1

5

Довжина часток, мм

20...80/2...10*

Потужність електродвигуна, кВт

22

 

Примітка: * У знаменнику наведені показники, що характеризують апарат другого ступеня подрібнювання.

 

Подрібнювачі кормів ПК-2 та ПК-5 (Новоград-Волинськсільмаш) призначені для рівномірного подрібнення всіх видів зелених кормів, силосу, коренеплодів, а також риби. Подрібнювачі аналогічні за конструкцією і відрізняються розмірами, масою та потужністю електродвигунів. Вони  складаються з наступних вузлів: рами, подаючого та ущільнюючого транспортерів, ріжучого барабана, апарата повторного подрібнення, вивантажувальної горловини, електродвигуна.

Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_4.files\image003.jpg

Рис. 4.3. Загальний вигляд подрібнювачів ПК-2 (а) та ПК-5 (б)

 

Подрібнювач-змішувач кормів ИСК-ЗА призначений для по­дрібнення стеблових кормів, коренебульбоплодів та деяких інших видів сировини і приготування з них сумішок із додаванням подріб­нених концентратів, мінеральних речовин і поживних розчинів. Ви­користовують на фермах великої рогатої худоби в комплектах облад­нання кормоцехів (серії КОРК) та лініях переробки соломи (ЛИС-3, ЛОС-3).

Подрібнювач складається з приймальної, робочої і вивантажувальної камер, рами, електро­приводу. На внутрішній поверхні робочої камери встановлено протирізальні елементи або деки, а в са­мій камері змонтовано ротор із набором ножів. У корпусі робочої камери є люки для проведення монтажних робіт і технічного обслуговування. Для внесення рідких добавок у приймальній і вивантажу­вальній камерах встановле­но по дві форсунки. Готова суміш вивантажується кидальником на конвеєр.

Подрібнювач із розвантажувальною камерою, а також електропривод змонтовані на спільній рамі.

Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_4.files\image004.jpg

Рис. 4.4. Конструктивна схема подрібнювача – змішувача кормів ИСК-3А:

1 — приймальна камера; 2 — розбризкувач; 3 — робоча камера; 4 — ротор із ножами; 5 — нерухомі ножі (протирізальні елементи); 6 — електропривід; 7 — клинопасова передача; 8 — рама; 9 — лопатевий кидальник;

10 — вивантажувальна камера; 11 — конвеєр.

 

Машина ИСК-3А може працювати в режимах подрібнення, змі­шування, а також змішування з додатковим подрібненням.

У разі подрібнення машину комплектують пакетами протирізів (максимально можливе їх число — 6). Цю схему використову­ють для подрібнення одного виду корму (наприклад, соломи) або додаткового подрібнення кількох видів кормів. На роторі встанов­люють чотири вкорочені ножі в першому (за ходом подачі сиро­вини) ряді, два або чотири довгих — у другому і два або чотири зубчастих — у третьому і четвертому рядах.

У режимі змішування в робочій камері встановлюють шість па­кетів дек, зміщених на 60°, а на роторі — чотири вкорочені ножі в першому ряді, два довгих — у третьому і два зубчастих — у четвер­тому. При цьому вихідні компоненти (особливо стеблові) мають бути попередньо добре подрібнені. У варіанті змішування з доподрібненням у робочій камері розміщують три протирізи і три деки так, щоб вони чергувалися між собою.

Технологічний процес у режимі зі змішуванням здійснюється так. Попередньо віддозовані компоненти одночасно і безперервно подають у приймальну камеру, звідки вони надходять у робочу ка­меру. Під дією активних ножів корм перемішується, а в результаті їх взаємодії з протирізами та деками ще й додатково подрібнюється і по спіралі поступово опускається в розвантажувальну камеру. З неї рівномірна суміш кидальником видаляється на вивантажу­вальний конвеєр.

У разі потрапляння в робочу камеру твердих предметів підпружинені пакети протирізів чи дек відхиляються і пропускають ці предмети в розвантажувальну камеру, що запобігає поломці робо­чих органів. Після цього протирізи автоматично знову повертаються в робоче положення.

За всіх режимів роботи машина має забезпечувати рівномірність змішування компонентів не менше 80-90%. Якість змішування і ступінь подрібнення корму можна регулювати трьома способами: зміною числа і типу ножів; числа протирізів і дек; тривалості пере­бування продукту в робочій камері за допомогою зміни положення шибера, встановленого перед кидальником.

Продуктивність подрібнювача-змішувача коливається в досить широких межах (5 - 20 т/год) залежно від складу кормових сумішок та співвідношення в них компонентів.

Для підготовки до згодовування соковитих кормів (коренебуль­боплодів) використовують технологічне обладнання, яке забезпечує їх очищення (миття), подрібнення і в окремих випадках — запарю­вання.

Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_4.files\image005.jpg

Рис. 4.5. Загальний вигляд подрібнювача – змішувача кормів ИСК-3А

 

Подрібнювач ИКМ-Ф-10 призначений для очищення від важких домішок, миття і подрібнення коренебульбоплодів для свиней і великої рогатої худоби. Його можна використовувати у по­точних технологічних лініях кормоприготувальних об'єктів тварин­ницьких ферм, оснащених системою водопостачання та каналізаці­єю, а також як самостійну машину.

Робочі органи машини (гвинт мийки з диском-активатором, го­ризонтально-дискова коренерізка та конвеєр для видалення камін­ців) приводяться в дію окремими електроприводами.

 

Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_4.files\image006.jpg

Рис. 4.6. Конструктив­но-функціональна схема подрібнювана ИКМ-Ф-10:

1 — рама; 2 — диск-активатор; 3 — гвинт мийки; 4 — ванна; 5, 14 — елек­троприводи; 6 — виван­тажувальний лотік; 7 — вивантажувальні лопаті; 8 — дека; 9 — вертика­льні ножі; 10 — горизон­тальні ножі; 11 — протирізальний елемент; 12 — кришка; 13 — камера коренерізки; 15 — зро­шувач; 16 — конвеєр для видалення камінців

 

До початку роботи машини ванну заповнюють водою. Корене­бульбоплоди подають у ванну крізь завантажувальне вікно. Тут во­ни відмиваються від землі вихровим потоком води, що створюється диском-активатором. Камінці та інші важкі предмети, внесені у ванну, тонуть і потрапляють на диск-активатор, звідки відцентро­вою силою поступово викидаються в приймальну горловину конвеє­ра і виносяться за межі мийки. З ванни коренебульбоплоди за­хоплює гвинт, підіймає їх вгору, де вони додатково обмиваються водою із зрошувача. Брудна вода зливається з ванни крізь пат­рубок у відстійник каналізації. Помиті коренебульбоплоди надхо­дять у камеру коренерізки і горизонтальними ножами верхнього диска, які взаємодіють із протирізальним елементом, розрізають­ся на стружку, яка потрапляє на середній диск. Відцентровою силою стружка відкидається на нерухому деку і вертикальними ножами подрібнюється додатково (протирається крізь деку). Продукти по­дрібнення лопатями подаються в лотік і видаляються з машини.

Зубчасту деку використовують у разі подрібнення коренебуль­боплодів для свиней. Для великої рогатої худоби їх подрібнюють, знявши зубчасту деку, а за потреби — і вертикальні ножі, що зна­ходяться на середньому диску. Для переробки мерзлих коренебуль­боплодів на верхньому диску встановлюють горизонтальні ножі зубчастого типу.

Машину можна використовувати також як мийку. Для цього верхній диск із горизонтальними ножами, вертикальні ножі та зуб­часту деку коренерізки знімають і на їх місце ставлять стопор ниж­нього диска.

У разі перевантаження гвинта або подрібнювача відкривають кришку, щоб запобігти поломкам машини.

Таблиця 4.3

Технічна характеристика мийок-коренерізок

 

Показники

ИКМ-5

ИКМ-Ф-10

Продуктивність, т/год

7

10...12

Частота обертання диска-подрібнювача, об/хв

500, 1000

465

Розмір частинок подрібненого продукту, мм:

шматочки

паста

 

5-15

2-5

 

5-15

2-5

Витрата води на миття 1 кг коренеплодів, кг

0,2...0,6

1,5

Встановлена потужність, кВт

10,5

14,3

 
 
4.4. Машини для подрібнення концентрованих кормів

 

Останнім часом у сільськогосподарському виробництві і комбі­кормовій промисловості широко використовують молоткові подрібнювачі та створені на їх базі комбіновані установки. Вони різняться широкою універсальністю, відносною простотою конструкції та об­слуговування, надійністю і довговічністю експлуатації.

Кормодробарка «Українка» КДУ-2М — це універсальна ма­шина, призначена для подрібнення всіх видів зерна, качанів куку­рудзи, сіна, зеленої маси, силосу і коренеплодів. Крім того, на ній можна готувати суміші з двох-трьох компонентів і збагачувати їх рідкими добавками.

Дробарка складається із завантажувального бункера, молоткового ротора, решіт, різального апарата, горизон­тального та похилого конвеєрів живильного механізму, циклона, шлюзового затвора, вентилятора і приводу.

 

Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_4.files\image007.jpg

Рис. 4.7. Загальна будова дробарки КДУ-2,0

 

Різальний апарат складається з барабана, на якому закріплено три криволінійні ножі, і протирізальної пластини. Протирізальна пластина має додаткову пластинку для регулювання зазору відносно робочої поверхні стрічки конвеєра для за­побігання затягуванню корму в щілину між ними.

Ротор дробарки має несівні диски, встановлені на валу на спеціальній шпонці і розділені втул­ками. Крізь отвори дисків проходять пальці, на яких шарнірно підвішені моло­тки. У камері подрібнення встановлені змінне реше­то і дека.

 

 

За подрібнення зернових та інших сипких кормів конвеєри-живильники і та ножовий барабан вимикають. Для цього зні­мають відповідні привідні паси. Подачу зерна в камеру подрібню­вання із завантажувального бункера регулюють заслінкою, а контролюють за показами амперметра-індикатора. Сила струму при цьому не повинна перевищувати 55 – 60А.

Для отримання часточок продукту потрібного розміру перед пус­ком дробарки встановлюють відповідне змінне решето.

Під горловиною бункера перед камерою подрібнення є магніт­ний сепаратор, який затримує металеві домішки. У робочій ка­мері зерно подрібнюється молотками і разом з  потоком  повітря крізь отвори решета продукти подрібнення виносяться в зарешітний простір, звідки відсмоктуються вентилятором і подаються в циклон. У циклоні часточки подрібненого корму під дією від­центрової сили притискуються до стінок, за рахунок сил тертя втрачають швидкість, випадають з потоку повітря, опускаються вниз і ротором шлюзового затвора вивантажуються в мішки. Повіт­ря із циклона разом з пилоподібними часточками зворотним тру­бопроводом повертаються в робочу камеру дробарки. При цьому частина повітря крізь фільтр із тканини виходить у навколишнє середовище. Так у дробарці реалізується напівзамкнений цикл використання повітря.

Для подрібнення кукурудзяних качанів, сіна на борошно та ін­ших стеблових чи шматкових кормів вмикають конвеєрний жи­вильник і ножовий барабан. До початку роботи на шківи валів елек­тродвигуна і ножового барабана накидають клинові паси і натягу­ють їх за допомогою ролика. Горловину зернового бункера закрива­ють заслінкою. Пуск дробарки здійснюють за вимкненого конвеєра-живильника (для зниження пускового моменту).

Після досягнення номінальної частоти обертання ротора дробар­ки вмикають конвеєр-живильник. Корми завантажують на горизон­тальний конвеєр, де вони ущільнюються похилим конвеєром і по­даються до ножового барабана. Попередньо подрібнені ножами час­точки корму захоплюються потоком повітря і надходять до молотко­вої камери, де подрібнюються до кінцевих розмірів, просіваються крізь решето і вентилятором подаються в циклон.

Для якісного різання сіна та інших стеблових кормів ножі мають бути завжди гострими, а зазор між лезом і протирізальною пласти­ною — не перевищувати 0,3 – 0,5 мм. Для зручного доступу до ножів знімають пружини похилого конвеєра і підіймають його вгору, по­вертаючи відносно верхнього ведучого валика. Щоб відрегулювати зазор між лезом ножа і протирізальною пластиною, ослаблюють бол­ти, якими ніж кріпиться до хрестовин, контргайки регулювальних болтів і ними встановлюють потрібний зазор. Після регулювання зазору кріпильні болти міцно затягують, а регулювальні гвинти фік­сують контргайками.

У разі подрібнення зеленої маси, коренеплодів та інших кормів із високою вологістю робота дробарки здійснюється за прямоточним варіантом. До початку роботи виймають решето, встановлюють роз­вантажувальну горловину і відкривають люк у кришці дробильної камери. Всмоктувальний патрубок вентилятора знімають, а на вхі­дному вікні вентилятора встановлюють сітку. Корм конвеєром пода­ється до ножового барабана, попередньо подрібнюється і надходить у молоткову камеру, де додатково подрібнюється і вивантажується крізь встановлену горловину в бічний люк у кришці камери.

Після подрібнення соковитих кормів робочу камеру очищають від решток корму і промивають водою, яку подають крізь спеціаль­ний колектор (у лівій кришці камери) за увімкненого ротора. Маг­нітні сепаратори знімають, очищають і висушують.

 

Вітаю Вас!
Вітаю Вас, Гість!