Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_5.files\image007.jpg

Рис. 5.7. Конструктивно-технологічна схема роздавача РВК – Ф – 74:

1 – натяжна станція; 2 – ведений барабан; 3 – робочий орган; 4 – годівниці; 5 – приводна станція

Залежно від виконання кормороздавача робочий орган являє собою стрічку з прикріпленим до неї канатом чи круглоланковим ланцюгом, або скребкове полотно, розмі­щене на половині замкненого контуру круглоланкового ланцюга.

У місцях з'єднання ланцюга зі стрічкою та із скребковим полотном є запобіжний пристрій аварійного роз'єднання ланцюга і зірочки. У початковий період експлуатації лан­цюг натягують видаленням його ланок, а після обкатки — за допомогою натяжної станції.

Залежно від типу робочого органа натяжна станція складається з рами, барабана або зірочки з віссю та на­тяжних гвинтів.

Процес роботи здійснюється у такій послідовності. Мо­більним роздавачем або іншими технічними засобами корм завантажують у бункер і включають привод робочого органа. Він рівномірно переміщує корм уздовж годівниці. При переміщенні стрічки або скребкового полотна до кінця фронту годівлі робочий орган зупиняється кінцевим вими­качем. Зворотнє переміщення робочого органа перед почат­ком наступної годівлі допомагає очистити стрічку скребком від залишків корму. Вони скидаються у приямок, розміще­ний біля бункера. При досягненні робочим органом вихід­ного  положення  привод  його  автоматично  відключається.

Таблиця 5.3

Технічна характеристика роздавача РВК – Ф-74

Продуктивність, т/год

25

Фронт годівлі, м

74,4

Рівномірність роздавання кормів, %

85-100

Кількість тварин, що обслуговується, гол.

62

Потужність привода, кВт

5,5

Маса, кг

1037 - 1240

 

 

У недалекому майбутньому широко застосовуватимуть автомати­зовану систему годівлі тварин. Така система для оптимізації норм видавання і керування автоматизованим до­зуванням кормів на фермі дає змогу врахувати вік і масу тварини, її надій, період лактації, видає фахівцю-технологу всю потрібну інфор­мацію для керування зооветеринарною роботою.

 

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_5.files\image008.jpg

Рис. 5.8. Схема автоматизованої системи годівлі корів

1 — приймач-передавач; 2 — нашийник з електронною биркою; 3 — лічильник молока;

4 — автоматична кормова станція; 5 — термінал для введення даних і контролю доїння (ЕОМ);

6 — набірне поле для роботи з ЕОМ; 7 — процесор; 8 - друкуючий пристрій

 

5.3.2. Кормороздавачі для свиноферм

На свинофермах застосовують годівлю тварин вологими мішан­ками (вологість 60 - 72 %), приготовленими із подрібнених корене­плодів і комбікорму, а в зоні розвиненого картоплярства — силосо­ваною запареною картоплею. У приміських зонах на відгодівельних свинофермах рекомендується використовувати в раціоні свиней хар­чові відходи (до 40 % поживності) за умови їх теплової обробки і сте­рилізації. У свинарниках сухі корми роздають ланцюгово-шайбовими кормороздавачами, а вологі — координатними і гідравлічними.

Кормороздавач-змішувач КС-1,5 (ТУ 105-3-260-87) призначений для перемішування і роздавання кормових сумішок на репродукторних і відгодівельних свинофермах. За відсутності кормоцеху його можна використовувати для приготування і роздавання вологих мішанок і сухих кормів.

Кормороздавач являє собою пересувну машину з приводом від електродвигуна. Який живиться від електромережі свинарника через тролейний кабель. Кормороздавач складається з наступних основних частин: бункера, ходової частини, вивантажувальних шнеків, лопатевої і шнекової мішалок, механізму приводу і електрообладнання.

Являє собою бункер, змонтований на візку з опорними колеса­ми, який переміщується по рейковому шляху за допомогою елек­тропривода. Крім того, до складу кормороздавача входять лопатеві розрівнювач і мішалка, вертикальний і вивантажувальні шнеки та заслінка. Бункер — зварної конструкції, складається із середньої цилін­дричної частини, а також верхньої і нижньої частин, виконаних у формі зрізаних конусів. Всередині бункера розміщені розрівню­вач, шнекова і лопатева мішалки. Форма бункера забезпечує добру плинність матеріалу і повне його очищення від корму. Воно має оглядове вікно, через яке контролюється його заповнення.  Днище має вивантажувальні вік­на, які перекриваються заслінками. До днища кріпляться виван­тажувальні шнеки і розподільна коробка. Бункер кріпиться до рами ходової частини чотирма опорами. Лопатева мішалка складається із маточини, лопатей і при­строю від утворювання склепіння.

Для запобігання підтікання корму вивантажувальний пристрій обладнаний спеціальним ущільненням. Переміщення заслінки в на­прямних пристроях здійснюється штурвалом через шестерню і зуб­часту рейку. Привід візка кормороздавача здійснюється від мотор-редуктора через ланцюгову передачу, привод шнекової і лопатевої міша­лок — від мотор-редуктора через розподільну коробку, а приводи вивантажувальних шнеків — клинопасовими передачами.

Ходова частина являє собою самохідний пристрій з електричним приводом. Він складається з рами з двома ведучими колісними парами, мотора редуктора, ланцюгової передачі, стрічкового гальма, пристрою для автоматичної зупинки кормороздавача при наїзді на перешкоду.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_5.files\image009.jpg

Рис. 5.9. Кормороздавач КС-1,5:

1 – розподільча коробка; 2 – ходова частина; 3 – пристрій для автоматичної зупинки кормороздавача;

4 – мотор-редуктор; 5,6 – вивантажувальні шнеки; 7 – лопатева мішалка; 8 – бункер;  9 – траверса;

10 – шнек-мішалка; 11 – гальмо;

 

Вивантажувальний пристрій обладнаний спеціальним ущільненням. Переміщують за­сувку у напрямних за допомогою штурвала.

Вивантажувальні шнеки призначені для видачі корму з бункерів в кормушки. Вони складаються з корпуса, шнека, привода і дозувального пристрою. Привід забезпечує обертання шнека, складається з електродвигуна і клинопасової передачі. Дозувальний пристрій представляє собою заслінку з приводом для її обертання. Величина відкриття заслінки визначається вказівною стрілкою.

Шнекова мішалка - це вертикально встановлений на самоцентруючій опорі шнек. Нижня частина вала шнека з'єднана шліцьовим з'єднанням з вихідним валом розподільчої коробки. Привід здійснюється від мотор-редуктора через розподільчу коробку. Привод візка здійснюється від мотор-редуктора через ланцюгову передачу, шнека та лопатевої мішалки — від мотор-редуктора через розподільну коробку, а вивантажу­вальних шнеків — клинопасовими передачами. Всі названі елементи мають автономні електроприводи.

Електрообладнання складається з пускозахисної апаратури, пульта керування, захисного пристрою, кінцевих вимикачів, магнітних пускачів та запобіжників, електродвигунів приводу ходової частини потужністю 0,55 кВт, приводу змішувача потужністю 5,5кВт і приводу вивантажувальних шнеків потужністю 0,55 кВт кожний.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_5.files\image010.png

Рис. 5.10. Конструктивно-технологічна схема роздавача КС-1,5:

1 - бункер; 2 - розрівнювач; 3 - верти­кальний шнек; 4 - лопатева мішалка; 5 - камера;

6 - засувка; 7 - вивантажувальний шнек; 8 - ходова частина

 

Робочий процес. В бункер кормороздавача-змішувача завантажується готовий до видачі корм або компоненти кормової суміші. В другому випадку завантаження розпочинають з рідких компонентів, закривають шиберні заслінки і вмикають привід мішалки. Лопатева мішалка переміщує нижні шари корму і подає їх до вертикальної шнек-мішалки, яка підхоплює нижні шари корму і перемішує їх з верхніми.

Час змішування складає 4-20 хв. По закінченню змішування вмикають привід ходової частини і роздавальних шнеків, відкривають шиберні заслінки і корм видається в кормушки роздільно на кожну сторону кормового проходу або на дві одночасно. Після видачі кормів роздавач повертають у вихідне положення.

Основні регулювання. В процесі експлуатації регулюють натяжні ремні приводу вивантажувальних шнеків. Натяжні ремені нормальні, якщо від зусилля 50 Н, прикладеного в середині вітки, він прогинається на 5-10 мм. Регулюють ланцюг привода ходової частини таким чином, щоб ведуча вітка від зусилля руки, прикладеного в середині вітки, прогиналась на 15-20 мм. Норму видачі корму регулюють величиною відкриття шиберних заслінок.

Таблиця 5.4

Технічна характеристика кормороздавача - змішувача КС-1,5

Продуктивність, при вивантаженні, кг/с

8,3

Продуктивність, при змішувані і роздаванні, кг/с

1,2

Швидкість руху при роздаванні кормів, м/с

0,36

Місткість бункера

2

Потрібна ширина проходу, м

1,4

Ширина колії, мм

750

Потужність, кВт

7,75

Вага, кг

900

Кількість обслуговуючого персоналу, чол

1

 

 

 

5.3.3. Кормороздавачі для птахівничих ферм.

На птахофабриках і фермах застосовують ланцюгово-шайбові кормороздавачі з бункерними годівницями для одноярусних кліт­кових батарей, ланцюгові та ланцюгово-шайбові кормороздавачі для дво- і триярусних кліткових батарей.

Для роздавання сухих сипких кормів застосовують шай­бові кормороздавачі, які включають бункер, кормопровід, шайбовий трос, індивідуальні або групові дозатори, електрообладнання, засо­би контролю і сигналізації. Для них характерний тяговий орган — шайбовий трос з поліетиленовими шайбами діаметром 25 мм і кро­ком 50 мм у трубі перерізом 36 х 1,6 В20.

Принцип роботи роздавача з індивідуальними, груповими доза­торами або лійками полягає в тому, що комбікорм із бункера-накопичувача забирається тросом і переміщується по кормопроводу, послідовно заповнюючи дозатори чи годівниці. Після їх заповнення сигналізатор рівня, встановлений у дозаторі або в самогодівниці, вимикає кормороздавач.

 

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_5.files\image011.jpg

5.4. Гідравлічні засоби роздавання кормів.

Гідравлічний спосіб роздавання кормів найнадійніший і найефективніший за годівлі рідким комбікормом.

Підготування комбікормів до згодовування (для свиней усіх груп крім поросят) полягає у змішуванні їх із водою у співвідношенні 3:1. Для цього свинарники оснащують кормозмішувальними лінія­ми. У змішувальну ванну заливають три частини води температу­рою 60 °С і вмикають мішалку. Із бункера-накопичувача заванта­жують одну частину комбікорму. Порція подачі комбікорму визна­чається тривалістю роботи завантажувача:

Tзм=Gп*0,001/ Qз ,де:

Gп — маса сухого комбікорму для приготування однієї порції, кг;

Qз — продуктивність завантажувача, т/год.

Упродовж певного часу у ванні готується рідка кормова суміш. Потім за допомогою кормового насоса ЗБМ-7 відцентрового типу рід­кі корми покормопроводу перекачують вздовж свинарника.

На лінії кормопроводу біля кожного станка встановлено кла­пани. Вздовж кормопроводу рухається селекторний візок, при­значений для відкривання і закривання клапанів у лінії розподілу рідких кормів. Візок складається з корпусу, мотора-редуктора, ме­ханізму керування клапанами і зупинкою ходу. Це металевий кар­кас, із чотирма коліщатами, які переміщуються по напрямних.

Мотор-редуктор з'єднаний з каркасом. Шестерня на вивідному валу сполучена із зубчастою рейкою, яка, в свою чергу, з'єднана на­прямною.

Основні показники візка:

Швидкість руху, см/с

17,7

Споживана потужність електродвигуна, кВт

0,4

Частота обертання вала, хв-1

52,8

Габаритні розміри, мм

 

довжина

500

ширина

300

висота

570

Маса, кг

55

 

 

5.5. Особливості техніки безпеки під час роботи на кормороздавачах.

1. Пересувні кормороздавачі повинні мати справну гальмівну систему, захисні кожухи лан­цюгової і карданної передач.

2. При агрегатуванні з косаркою та на роздаванні кормів, на поворотах слід виключати карданну пере­дачу.

3. З'єднувальні муфти і ланцюгові передачі стаціонарних кормо­роздавачів повинні мати захисні кожухи.

4. Регулювання і ремонт слід виконувати лише після повної зу­пинки машини. Змащувати і регулювати машини, які агрегатуються з трактором, дозволяється лише тоді, коли двигун трактора не працює.

5. При використанні мобільних тракторних кормороздавачів забороняється: робити різкі повороти (під кутом понад 15º) , розвертати трактор відносно його поздовжньої осі на 45º, перевозити людей у кузові чи бункері кормороздавача, проштовхувати корм чи очищати бункер, коли увімкнені робочі органи.

6. Під час роботи коливального (вібраційного) типу забороняється стояти біля торців жолоба, що коливається.

7. На задньому борту повинні бути надписи про обмеження вантажопідйомності, швидкості транспортування, на передньому – надпис: «Очистка і технічне обслуговування при працюючому двигуні трактора забороняється».

8. При обслуговуванні кормороздавача користуватися «Правилами техніки безпеки в тваринництві.

9. Використовувати кормороздавач тільки по призначенню.

10.   Подавати сигнал перед включенням робочих органів.

11.   Швидкість поздовжнього транспортеру регулювати тільки після зупинки агрегату і виключення ВВП.

12.   Працювати тільки справним інструментом.

13.   На зупинках  кормороздавач гальмувати зупиночними гальмами.

 

При експлуатації кормороздавача забороняється:

·   виїздити несправним кормороздавачем;

·   перевозити в кузові людей;

·   агрегатувати за кормороздавачем інший кормороздавач;

·   транспортувати кормороздавач в зчіпці з автомобілем;

·   залишати трактор, якщо ввімкнений ВВП і механізми находяться в русі;

·   подавати трактор назад при крутих поворотах агрегату;

·   під час роботи машини знаходитись поруч з робочими органами в кузові або на причіпних пристроях трактора і кормороздавача;

·   при працюючому двигуні трактора усувати несправності, проводити очистку робочих органів і працювати по обслуговуванню машин.

 

Питання до самоконтролю

  1.  Вкажіть основні елементи завантажувача – роздавача кормів ПРК–Ф–0,4-6.
  2.  Як регулюють норму видачі корму КТУ-10А?
  3.  Як здійснюється привід робочих елементів КС-1,5?
  4.  На яких фермах застосовуються кормороздавачі РВК-Ф-74 і КСП-0,8А?
  5.  Які основні елементи кормороздавача КТУ-10А?
  6.  Які робочі органи забезпечують рівномірність видачі корму КТУ-10А?
  7.  Які особливості техніки безпеки при роботі на кормороздавачах?