1.2. Станкове обладнання для свиней

 

Залежно від виробничого напряму і типорозміру ферми застосо­вують дві основні системи утримання свинейбезвигульну і вигульну.

Безвигульна система утримання більш поширена у великих тваринницьких підприємствах. За цієї системи тварини від наро­дження до реалізації знаходяться в приміщеннях з індивідуальни­ми або груповими станками.  Іноді практикують клітково-ярусне утримання. Інтенсивне ведення свинарства за цілорічного безвигульного утримання всіх вікових і виробничих груп свиней нерідко призводить до ослаблення їх конституції, зниження продуктивності.

 Вигульна система. Вигули, як правило, розміщують уздовж стін свинарників і роз­діляють на окремі секції. Вигульні майданчики повинні мати суцільне тверде покриття. Вигульну систему підрозділяють на режимно-вигульну і вільно-вигульну.

Якщо розібрати види кліток  для свиней, то потрібно обов'язково сказати, що вони призначені:

  •   для утримання свиноматок;
  •   для опоросу;
  •   для поросят на дорощуванні;
  •   для свиней на відгодівлі.

Верстати (станки) для свиней - призначені для утримання запліднених свиноматок.

У господарствах і на промислових комплексах викорис­товують досить багато станкового обладнання.

 

 

 

Станки для дорощування та відгодівлі свиней СТО (ТОВ «ВО Техна», Україна) призначений для утримання свиней в період їх дорощування та відгодівлі. Обладнання включає: станок для дорощування молодняку свиней, станок для відгодівлі свиней, бункерні годівниці, чашові або соскові напувалки.

Станок для дорощування поросят забезпечує виконання технологічного процесу утримання поросят на дорощуванні після відлучення їх від свиноматки. Станок для групового утримання свиней на відгодівлі забезпечує виконання технологічного процесу утримання відгодівельного поголів’я.

Годівля здійснюється з бункерної годівниці в яку з автоматичної лінії завантаження надходить корм. Для напування тварин використовують соскові, ніпельні та чашкові напувалки. Станки розміщенні на повністю або частково щілинній підлозі. Система видалення гною самопливна.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image012.jpg

Рис. 1.10. Загальний вигляд обладнання СТО

 

Комплект обладнання для утримання підсисних свиноматок з поросятами ОПСП (ТОВ «Біг Дачмен Україна»,) призначений для механізації та автоматизації виробничих процесів при  опоросі та утриманні свиноматки з приплодом. Обладнання включає в себе наступні системи та обладнання: станкове обладнання, система годівлі, система напування, система видалення гною, система мікроклімату та електрообладнання.

До складу станкового обладнання входять: станок для свиноматки, годівниця для свиноматки та годівниця для підгодівлі поросят, огородження. Індивідуальний станок дозволяє збільшувати та зменшувати його довжину та ширину.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image013.jpg

Рис. 1.11. Загальний вигляд обладнання ОПСП

 

Станкове обладнання ОСМ-120 призначене для опоро­су 120 свиноматок і утримання їх із поросятами до 30-денного віку. Після відлучення поросят їх  утримують у цих же станках до 90-денного віку. Обладнання являє собою станки, внутрішні перегородки яких можна переставляти залежно від фізіологічного ста­ну свиноматки і віку поросят. Наявність рухомої перего­родки всередині станка дозволяє утворювати в ньому два бокси: для утримання свиноматки та поросят.

Одним із основних недоліків даної конструкції станочного обладнання є суміщення зон годівлі та відпочинку по­росят. Крім того, конструкція не забезпечує двосторонньо­го підходу поросят до свиноматки для годівлі.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image014.jpg

Рис. 1.12. Схема станка ОСМ-120:

І — бокс для свиноматки; ІІ — бокс для по­росят; 1 і 10 — годівниці відповідно для поросят і свиноматки;

2 — установка ИКУФ-ІМ; 3 і 9 — автонапувалки відповідно для поросят і свиноматки; 4 — задня стінка; 5 — задні перегородки; 6 — обмежувальна зад­ня перегородка; 7 — бокова перегородка; 8 — обмежувальна бокова  дуга

 

Клітка Лак Тек на баку фірми « І – Теk»  призначена для утримання свиноматок. Просто і швидко встановлюється. До її складу входить годівниця, клітка, стійки опори, чавунних і пластикових  ковриків, підсилених перегородок та поліетиленового баку для рідкої фракції.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image015.gif

Рис 1.13. Клітка Лак Тек

1 – бак; 2 – чавунні коврики; 3 – пластикові коврики; 4 – перегородка; 5 – годівниця; 6 – клітка;  7 – дверцята

 

Клітка адаптована до нових генетичних типів, регулюється по довжині та ширині, унеможливлює топтання поросят свиноматкою. Чавунний  забезпечує стійкість свиноматки і має трикутну форму ребра для зручності миття. Бак поліетиленовий забезпечує повне змивання рідкої фракції.

 

 

 

  

 

1.3. Технологічне обладнання у вівчарні

 

На сучасному етапі розвитку вівчарства визначилися основні си­стеми утримання овець, які застосовують з урахуванням виробничо­го напряму та спеціалізації господарств, кліматичних умов зони їх розміщення і можливості забезпечення найбільшої ефективності виробництва.

Цілорічна стійлова система практикується в зонах інтенсивно­го землеробства з добре розвиненим польовимкормовиробництвом за відсутності пасовищ. Взимку овець утримують і годують у примі­щеннях та на вигульно-годівельних майданчиках, влітку — тільки на вигульно-годівельних майданчиках.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image016.jpg

Рис 1.14. Стійлове утримання овець

 

Стійлово-пасовищну систему застосовують в умовах розвинено­го кормовиробництва за відсутності зимових пасовищ і за тривалого стійлового періоду. Взимку тварин утримують у вівчарнях із вигуль­но-годівельними майданчиками, влітку на пасовищах. Частка зеле­них кормів не перевищує 35 — 40 % загальної річної потреби.

Пасовищно-стійлова система доцільна в умовах тих зон, де пе­реважає пасовищний період (становить близько двох третин року), є зимові пасовища й основою кормових раціонів слугують зелені кор­ми. Додатково заготовляють корми для годівлі маток у період окоту, а також підгодівлі овець взимку та напровесні.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image017.jpg

Рис 1.15. Пасовищна система утримання овець

 

У разі використання пасовищ традиційним є отарний принцип обслуговування овець. Поряд із ним останнім часом на базі розвит­ку внутрішньогосподарської та міжгосподарської спеціалізації і концентрації вдосконалюється і розширюється будівництво комплекс­но механізованих ферм та відгодівельних майданчиків. Саме ви­робництво при цьому набуває промислових ознак і ґрунтується на впровадженні прогресивних організаційно-технологічних рішень і технічних засобів. Цілорічна стійлова система утримання особливо доцільна в разі відгодівлі молодняку та дорослого поголів'я.

Спеціалізовані ферми мають включати приміщення для окоту й утримання вівцематок із новонародженими ягнятами та приміщен­ня для вирощування ягнят після їх відлучення від маток, а також цех для штучного вирощування ягнят і пункт штучного осіменіння овець. Крім того, до складу вівчарської ферми входить комплект кошарного обладнання (щити), уніфіковані огорожі (для утворення оцарків, сакманів тощо), механізовані кліткові батареї для ягнят.

 

 

 

 

1.4. Кліткове та напільне обладнання у пташниках

 

На спеціалізованих підприємствах переважають інтен­сивна і комбінована (напівінтенсивна) системи утримання птиці. Кожна з них передбачає кілька способів утримання підлоговий (на глибокій підстилці, планчастій і сітчастій підлозі) і клітковий, вигульний і безвигульний,  без пересаджування і з пересаджуванням.

Вільно вигульний спосіб, за якого птиця має необмежений вихід на вигули і водойми (водоплавна). Пташники, навіси та колоніальні бу­диночки використовують у цьому разі тільки для ночівлі, захисту від негоди та відкладання яєць. В інтенсивному птахівництві цей варі­ант зберігається стосовно утримання гусей. Переваги цього способу — низькі капіталовкладення і можливість використання підніжних ко­рмів. Однак при цьому потрібні великі земельні площі, зростають трудомісткість обслуговування і небезпека інфекційних захворювань.

За утримання на підлозі з обмеженим використанням вигулів птиця знаходиться в приміщеннях і може (у сприятливу погоду) ви­ходити на огороджені майданчики з твердим покриттям, розміщені вздовж пташника. Цей варіант не набув значного поширення через низьку ефективність вигулів і високу трудомісткість обслуговування (доводиться систематично очищати пташники від підстилки і послі­ду, підтримувати в належному стані вигули). Крім того, в сиру по­году підстилка в приміщенні зволожується і забруднюється за раху­нок занесення ногами птиці бруду з вигульних майданчиків.

Безвигульний спосіб передбачає варіанти утримання на глибокій підстилці, сітчастих або планчастих настилах, а також комбінова­ний (коли частину приміщення обладнують настилами, а іншу накривають глибокою підстилкою). Глибока підстилка внаслідок біотермічних процесів, що відбува­ються в ній, виділяє багато тепла. Це має істотне значення в зонах із тривалою і холодною зимою.

Обладнання кліткове для утримання курей-несучок  ТБК (ТОВ «ВО Техна»)  призначена для утримання курей-несучок у приміщеннях з регульованим мікрокліматом. До складу комплекту входить стійки регульовані, дверцята, бокова стінка, лоткова годівниця, підлога, система підтримки підлоги, привідна і натяжні станції, система видалення посліду, система роздачі корму, система напування, система прибирання посліду, система збору яєць та електрообладнання.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image018.jpg

Рис. 1.16. Загальний вигляд обладнання ТБК

 

Система збору яєць – поділяється на дві підсистеми: перша – стрічкового типу транспортує яйця до передньої частини кліткових батарей, друга – транспортує яйця до столу накопичувача.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image019.jpg

Рис. 1.17. Транспортер для збирання яєць з кліткової батареї

 

Таблиця 1.4.

Технічна характеристика обладнання ТБК

 

Показник

Значення

Габаритні розміри батареї, мм:             - довжина

  •    ширина
  •    висота

87900

1930

3900

Місткість бункера зберігання кормів, дм3

425

Швидкість переміщення кормороздавача, м/хв

11,4

Швидкість руху стрічки прибирання посліду, м/хв

7,8

Кількість поголів’я, гол

73600

 

 

 

 

Комплект обладнання для утримання курей-несучок  БК 143 (ТзОВ «Агромаш-ІФ)  призначений для утримання курей-несучок з регульованим мікрокліматом. До складу комплекту входять: кліткові батареї, системи кормороздачі, напування, видалення посліду, збирання яєць, електрообладнання.

 

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image020.jpg

Рис. 1.18. Загальний вигляд обладнання БК 143

Кліткова частина батареї – це чотириярусна прямоточна кліткова батарея.

Система кормороздачі складається з таких механізмів: зовнішнього нерухомого бункера, похилого транспортера, горизонтального транспортера, двох рухомих бункерів.

До складу системи видалення посліду входять: поздовжня стрічка видалення посліду під кожним ярусом батареї, приводна станція, натяжна станція, поперечний і похилий транспортери видалення посліду. Елеваторний яйце збір проходить одночасно по ярусах всіх батарей.

Таблиця 1.5.

Технічна характеристика обладнання БК 143

 

Показник

Значення

Габаритні розміри батареї, мм:             - довжина

  •    ширина
  •    висота

78000

1220

2400

Місткість бункера зберігання кормів, дм3

370

Швидкість переміщення кормороздавача, м/хв

11,9

Швидкість руху стрічки прибирання посліду, м/хв

6,8

Кількість поголів’я, гол

27500

 

 

  Обладнання для вирощування бройлерів на підлозі ОПБ – 2/12  (ВАТ «Завод Ніжинсільмаш»)  призначене для комплексної механізації і часткової автоматизації технологічних процесів при підлоговому вирощуванні бройлерів на глибокій підстилці з годівлею сухими повнораціонними кормами.

До складу обладнання входять: бункер для зберігання сухих кормів; лінія завантаження кормів; лінія роздавання і згодовування кормів; система напування; електрообладнання.

Опис : Опис : Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_1.files\image021.jpg

Рис. 1.19. Загальний вигляд обладнання ОПБ – 2/12

  

Таблиця 1.6.

Технічна характеристика обладнання ОПБ – 2/12

 

Показник

Значення

Кількість ліній кормороздачі  у приміщенні, шт

3

Довжина транспортера завантаження, м

10

Кількість поголів’я, шт

20000

Продуктивність лінії завантаження кормів, т/год

3,1

Продуктивність лінії роздавання кормів, т/год

0,59

 

 

 

Питання для самоконтролю

 

1. Охарактеризуйте способи утримання ВРХ.

2. Перелічіть основні вузли стійлового обладнання ОСП-Ф-26.

3. Охарактеризуйте способи утримання свиней.

4. Перелічіть основні вузли обладнання ОСМ-120.

5.  Охарактеризуйте способи утримання птиці.