Зверху ззовні змонтовані 1-3 мотор-редуктори (кількість залежить від об’єму танка-охолоджувача). Всередині розташовані мішалки для періодичного перемішування молока в процесі охолодження і зберігання, та розбрискувальні насадки для мийних розчинів. У подвійному днищі циліндра розташовані випаровувачі. На передньому торці місткості розташовані: пристрої автоматичної промивки; кран для зливання рідини; блок керування. На іншому торці місткості розташована терморегулювальна апаратура, яка з’єднана з випаровувачами і холодильними агрегатами.  Керує роботою танка-охолодника електронний блок, який дає змогу контролювати роботу, керувати процесом та дозволяє провести діагностику роботи.

 

Таблиця 9.3.

Технічна характеристика Танк – охолоджувач молока  «Kryos»

Показник

Значення

Місткість, л

885-10000

Кількість компресорів, шт.

1-2

Встановлена потужність, кВт

16

Маса, кг

323-1650

 

Пастеризаційно-охолодну установку ОПФ-1-300 використо­вують для очищення, пастеризації та охолодження молока. Вона складається з пластинчастого теплообмінного апарата, відцентрового очисникатрубчастого витримувача молокавирівнювального бакамолочного насосанасоса подачі гарячої води, бойлераінжектораперепускного клапана і пульта керування.

Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_9.files\image006.jpg

Рис. 9.5. Конструктивно-функціональна схема пастеризаційно-охолодної установки ОПФ-1-300:

1 — пластинчастий теплообмінний апарат; 2 — сепаратор-молокоочисник; 3 — молочний насос;

4 — вирівнювальний бак; 5 — витримувач; 6 — паровий регулювальний клапан; 7 — водяний насос; 8 — бойлер;

 9 — інжектор; 10 — перепускний клапан; 11 — пульт керування.

 

Пластинчастий апарат має п'ять теплообмінних секцій: І і II — регенерації, III — пастеризації, IV і V — охолодження. Секції розділені між собою плитами зі штуцерами для підведення відповідних рідин.

Робочий процес установки відбувається так. Молоко подається у вирівнювальний бакПостійний рівень молока (має бути не меншим 300 мм) підтримується поплавцевим пристроєм, щоб у насос не потрапляло повітря. З бака молоко насосом спрямовується в секцію І регенерації, де попередньо нагрівається потоком гарячого молока, що надходить із секції III пастеризації через секцію II регенерації. Нагріте до 37 — 40 °С молоко надходить із секції І до молокоочисника. Очищене від домішок молоко з очисника потрапляє у секцію ІІ регенерації, де нагрівається молоком, що виходить із секції ІІІ пастеризації. Після цього молоко потрапляє у секцію III  пастеризації, де нагрівається гарячою водою до заданої температури (90 °С).

Із пастеризатора молоко електрогідравлічним перепускним клапаном спрямовується у витримувач, а потім послідовно проходить секції І і ІІ регенерації, де частково віддає теплоту зустрічним потокам молока. Далі молоко послідовно проходить секції IV і V охолодження водою. Режими роботи установки контролюються і регулюються автоматично.

 

Таблиця 9.4.

Технічна характеристика пастеризаційно-охолодної установки  ОПФ-1-300

Показник

Значення

Продуктивність, л/год.

1000

Витрата пари, кг/год.

15...25

Витрата води, кг/год.

1800

Потужність електродвигунів, кВт

4,8

 

Сепаратор СОМ-3-1000 призначений для розділення молока на вершки та відвійки. Він складається з корпусу, встановленого на станинібарабанаприймальної камери з поплавцемцентральної трубки, збірників вершків та відвійок  і привідного механізму, який включає вертикальний вал (веретено), шестернюклинопасову передачу та електродвигун із фрикційною муфтою.

Барабан сепаратора складається корпусу, пакета тарілоктарілкотримачаверхньої роздільної тарілки  з отвором для виходу вершків та ущільнювального гумового кільця. Тарілки мають шипи заввишки 0,35 — 0,40 мм та отвори. Внаслідок цього у складеному пакеті тарілок між ними утворюються зазори і вертикальні канали.

 

Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_9.files\image007.jpg

Рис. 9.6. Конструктивно-кінематична схема сепаратора СОМ-3-1000:

1 — поплавець; 2 — центральна трубка; 3 — поплавкова камера; 4 — збірник вершків; 5 — збірник відвійок;

6 — барабан; 7 — станина; 8 — горлова опора; 9 — кришка; 10 — шестерня; 11 — клинопасова передача;

12 — електродвигун; 13 — натяжний пристрій; 14 – основа ; 15 - Нижня опора веретена; 16 – вертикальний вал (Веретено)

 

Барабан встановлюють на вертикальному валу (веретені), що обертається на двох опорах. Під час роботи сепаратора молоко надходить У приймальну камеру, рівень якого в ній регулюється поплавцем. Із поплавцевої камери молоко центральною трубкою  та крізь отвори тарілкотримача надходить під нижню тарілку і вертикальними каналами заповнює простір між тарілками барабана. Під дією відцентрової сили важча фракція молока (відвійки) відкидається до стінок барабана, а вершки залишаються біля його центра. Так між кожною парою тарілок утворюються два протилежно спрямовані потоки. Вершки біля тарілкотримача підіймаються вгору і виходять крізь спеціальний отвір барабана. Між кінцями тарілок та кришкою барабана механічні домішки відкладаються на стінках кришки ба­рабана, а відвійки підіймаються каналом вгору і крізь отвір виходять у молочний посуд.

Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_9.files\image008.jpg

Рис. 9.7. Принципові схеми роботи сепараторів молокоочисника (а) і віддільника вершків (б)

1 – корпус барабана; 2 – тарілкотримач; 3 – пакет тарілок; 4 – кришка барабана; 5 – верхня роздільна тарілка;

6 – канал виходу вершків

 

У процесі сепарування молока співвідношення вершків та відві­йок можна регулювати у межах від 1 : 4 до 1 : 12 за допомогою зміни положення регулювального гвинта каналу виходу вершків барабана. Щоб вершки вийшли рідші, гвинт викручують назовні барабана, а щоб були густі — вкручують усередину. Роблять це за допомогою спеціального ключа, що додається до сепаратора.

 

Таблиця 9.5.

Технічна характеристика сепаратора СОМ-3-1000

Показник

Значення

Продуктивність, л/год

1000

Кількість тарілок у барабані, шт.

56

Частота обертання барабана, об/хв.

8100

Потужність електродвигуна, кВт

1

 

9.4. Техніка безпеки під час обробки молока.

Сепаратор (очисник, віддільник вершків чи нормалізатор) встановлюють на фундаменті в опалюваному приміщенні. Забороняється працювати на невірно встановленому, слабо закріпленому сепараторі. Барабан сепаратора має бути правильно складений і добре збалансований. Для його складання не можна використовувати деталі з іншого барабана.

Перед вмиканням сепаратора в роботу потрібно впевнитись, що приймально-вивідний пристрій встановлено правильно, і під час провертання барабана гальмування відсутнє. Категорично заборонено працювати на сепараторі при не затягненій гайці барабана, під час роботи сепаратора і після його вимкнення знімати або поправляти приймально-вивідний пристрій до повної зупинки барабана, залишати працюючу установку без нагляду. Якщо з'явився сторонній шум, барабан почав чіплятися за деталі приймально-вивідного пристрою або підвищилася вібрація корпусу, сепаратор негайно зупиняють. Забороняється зупиняти барабан, загальмовуючи його рукою або ганчіркою. Це може привести до відкручування гайки барабана або захвату ганчірки і травмування.

Після заміни деталей чи ремонту барабан сепаратора балансують.

 

Питання для самоконтролю:

 

1.    Що таке бактерицидна фаза молока і від яких факторів залежить її тривалість?

2.    Що таке пастеризація молока та яке її значення?

3.    Які є типи прифермських молочних?

4.    Як класифікують сепаратори молока?

5.    Яку будову має сепаратор СОМ-3-1000?

6.    Яку будову має пастеризаційно-охолодна установка ОПФ-1-300?

7.    Як класифікуються охолодники молока?

8.    Опишіть роботу очисника-охолоджувача молока ОМ-1А.

9.    Як регулюють жирність вершків у сепараторі-вершковідділювачі СОМ-3-1000М?

10.  Які основні правила техніки безпеки при роботі сепаратора?