Заглибні відцентрові насоси в тваринництві найчастіше засто­совують на фермах із добовою витратою води 10 м3 і більше. Насоси ЭЦВ  призначені для підйому води. Заглиб­ні насоси обладнані сухими, маслозаповненими, напівсухими і мок­рими електродвигунами. Позначення марки насоса, наприклад ЭЦВ-6-10-80, розшифро­вують так: Э —електрозаглибний; Ц — відцентровий; В — високо-напірний; 6 — зменшений у 25 разів мінімальний діаметр свердло­вини, мм; 10 — подача, м3/год; 80 — напір, м.

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_3.files\image016.png

Рис. 3.15. Загальний вигляд насоса ЭЦВ

 

Лопатеві вихрові насоси типу В, ВК, ВКС і ВКО призначені для перекачування чистої води з відкритих водойм і шахтних коло­дязів за висоти всмоктування 5 - 7 м. Це самовсмоктувальні насоси, вони не потребують заливання води перед повторним запуском.

 

3.6. Напувалки, їх типи

 

Автонапувалка – спеціальний автоматичний пристрій, за допомогою якого тварини і птиця самостійно без участі людини отримують воду для втамування спраги у будь-який час доби і в потрібній кількості.

Автонапувалки за призначенням поділяють на:

  •    індивідуальні – застосовують на фермах ВРХ за прив’язного утримання, на свинофермах в окремих станках;
  •    групові – використовують на фермах ВРХ за безприв’язного утримання, у літніх таборах, а також для свиней при груповому утриманні.

За принципом дії :

·   клапанні;

  •    вакуумні.

 

3.6.1. Напувалки для великої рогатої худоби

Для напування великої рогатої худоби на фермах будь-яких роз­мірів застосовують індивідуальні або групові напувалки.

Напувалку АП-1А  можна використовувати для напу­вання всіх видів і груп великої рогатої худоби крім молодняку. За­стосовують її в корівниках із прив'язним і боксовим утриманням тварин, у тім числі в фермерських господарствах.

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_3.files\image017.jpg

Рис. 3.16. Загальний вигляд автонапувалки АП-1А

 

Вода з водонапір­ної мережі по стояку надходить до чаші автонапувалки. Під дією гумового амортизатора 9 клапан 2 і гумове сідло 5 щільно закривають відхідний отвір, а важіль 7 стержнем клапана піднятий від дна чаші 8. Тварина, прагнучи дістати воду, натискає носом на важіль 7, амортизатор 9 стискується, клапан відходить від сідла і крізь щілину, що утворилась, надходить вода. Після того як тварина нап'ється і відпустить важіль, амортизатор щільно притис­кує клапан до гнізда, припиняючи надходження води в чашу.

 

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_3.files\image018.jpg

Рис. 3.17.  Конструктивна схема автонапувалки АП-1А:

1 — кутник; 2 — клапан; З — сідло; 4 — кришка; 5 — кронштейн;

6 — вісь; 7 — важіль; 8 — чаша; 9 — амортизатор

 

Автонапувалка ПА-1А має таке саме призначення, але всі дета­лі виготовлені з металу. автонапувалки міцніші, їх можна використовувати на фермах молодняку великої рогатої худоби.

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_3.files\image019.jpg

Рис. 3.18. Загальний вигляд автонапувалки ПА-1А

Групові чотиримісні автонапувалки з електропідігріванням АГК-4Б застосовують для напування худоби в корівниках за безприв'язного утримання, на вигульних майданчиках і в табо­рах (до 100 голів). Напувалка складається з корита, утепленого скловолокнистою ізоляцією, напувальної чаші місткістю 40 л, кла­панного механізму з поплавцевим приводом і системи електропідігрівання. Місця для напування тварин закриті підпружиненими кришками.

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_3.files\image020.jpg

Рис. 3.19. Автонапувалка АГК-4Б:

1 — шафа керування; 2 — електронагрівник (тен); 3— поплавець; 4, 7 — відповідно поплавцева і напувальна чаші; 5 — кришка; 6 — клапанний механізм; 8 — корпус; 9 — плита; 10 — рукав; 11 — хомут; 12 — патрубок;

13 — терморегулятор

 

У корпусі над чашею розміщений трубчастий електронагрівний елемент потужністю 705 Вт. Потрібну температуру води автоматич­но підтримує терморегулятор. Основними його вузлами є мікроперемикач і мембрана. У разі нагрівання води мембрана прогинається, тисне на мікроперемикач і вимикає електричне коло живлення нагрівного елемен­та. Обертанням регулювального гвинта, який за допомогою гвинто­вої пари змінює величину зазору між мембраною і мікроперемикачем, встановлюють потрібну температуру води. Рівень води у напувальній чаші регулюють переміщенням важе­ля поплавця навколо осі шайб клапанного механізму так, щоб за рівня води 100 — 110 мм її надходження в чашу припинялось.

Ізольована двокамерна напувалка  ID100 застосовується в корівниках з безприв'язним утриманням худоби, а також на пасовищах. Напувалка виконана з високоякісного поліетилену, подвійні стінки напувалки ізольовані поліуретановою піною, завдяки чому її можна використовувати як при низьких температурах (до -30 ° С), так і в літню спеку. Напувалка оснащена кришкою, яка легко відкривається. Дві кулі, що закривають отвори в кришці, чудово запобігають забрудненню рідини. Вбудовані поплавкові клапани дозволяють регулювати необхідний рівень води.

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_3.files\image021.jpg

Рис. 3.20. Ізольована двокамерна напувалка  ID100

 

Напувалка групова перекидна. Призначена для напування групи корів водою при безприв'язному утриманні тварин.

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_3.files\image022.jpg

Рис. 3.21. Напувалка групова перекидна

 

Напувалка працює таким чином: вода з трубопроводу через клапанний пристрій надходить у напувалку, в міру наповнення напувалки водою поплавок клапанного пристрою піднімається з рівнем води і перекриває вхід води в напувалку. В міру використання води поплавок клапанного пристрою опускається і відкриває вхід води в напувалку. Таким чином, рівень води в напувалці поновлюється.

 

3.6.2. Напувалки для свиней

Для напування свиней застосовують чашкові та безчашкові (соскові, ніпельні) автонапувалки.

 

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_3.files\image030.jpg

Рис. 3.22. Напувалка ПБС-1А

 

Соскова напувалка типу АС-Ф-25 призначена для напування молодняку  і дорослого поголів’я свиней.

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_3.files\image031.jpg

Рис. 3.22. Напувалка АС-Ф-25

1 — пробка; 2 — пружина; 3 — втулка; 4 — сідло соски; 5 — кільце; 6 — корпус; 7 — шайба; 8 — диск;                 9 — трубка соски

 

Під час напування тварина забирає сосок разом із носком корпусу і стискає їх. При цьому сосок переміщується до зіткнення із носком корпусу, а між ущільненням в соску і кільцевим пояском клапану утворюється щілина, через яку вода поступає безпосередньо  в рот тварини. Коли вона нап'ється і випустить із рота сосок, той під дією тиску води повернеться в початкове положення, і надходження води в напувалку припиниться. При тиску в системі від 0,08 до 0,35 МПа витрата напувалки складає 1,33 л/с. Одна соскова напувалка розрахована на обслуговування 20 – 30 свиней.

Серед чашкових напувалок зустрічаються напувалки МР 8, МР 10, та моделі 95 U.

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_3.files\image032.jpg

Рис. 3.23. Напувалка МР 8

 

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_3.files\image033.jpg

Рис. 3.24. Напувалка моделі 95 U

3.6.3. Напувалки для птиці

Ніпельна напувалка призначена для напування птиці усіх вікових груп у разі утримання її у кліткових батареях. Вона складається з корпусу, в якому є два клапани: верхній та нижній. Під час пиття птиця натискує дзьобом на виступаючий із ніпеля кі­нець нижнього клапана, який у разі переміщення вгору відкриває верхній клапан і на кін­ці стрижня нижнього    кла­пана з'являється крапля води, щойно птиця випиває одну краплю, на кінці стрижня з'являється інша і т.д.

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_3.files\image034.jpg

Рис. 3.25. Ніпельна напувалка для птиці

 

Крім крапельних напу­валок у птахівництві в кліткових батареях засто­совують жолобкові напувалки для курчат віком від 1 до 30 діб, мікрочашові для дорослої птиці та вакуумні.

 

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_3.files\image035.jpg

Рис. 3.26. Вакуумна напувалка ПВ для птиці

 

3.6.4. Напувалки для овець

Групову автонапувалку ГАО-4 призначено для напування вівцематок і ягнят в стійловий період. Одночасно обслуговуються 4 вівцематки, а протягом години – до 230 голів. Постійний рівень води в ній підтримується поплавцевим механізмом. До водопровідної мережі вона приєднується через гумові патрубки. На дні чаші-резервуару діаметром 500 мм і глибиною 150 мм розміщені клапанний механізм і зливний отвір.

Опис : Опис : Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_3.files\image036.jpg

Рис. 3.27. Групова автонапувалка ГАО-4 для овець

1 – стояк (ніжка); 2 – чаша; 3 – поплавець; 4 – кришка; 5 – водопровідна труба.  

 

Питання для самоконтролю:

 

1. Дайте визначення системи водопостачання тваринницького об'єкта.

2. Наведіть основні схеми водопровідних мереж, назвіть їх переваги і недоліки.

3. Які напувалки застосовують за прив'язного (безприв'язного) утримання худоби в приміщеннях (на вигульних майданчиках?

4. Поясніть будову і принцип дії напувалки ПА-1А (АП-1А, АГК-4Б).

5. Які напувалки використовують для напування свиней (овець, пти­ці)? Назвіть їх основні відмінності.