Головним елементом маніпулятора є автомат керування, в основі якого – датчик потоку молока.

Опис : Опис : Описание: 0022

Рис. 8.10. Схема роботи автомата керування маніпулятора:

а-стартовий режим; б-початок контролю за доїнням; в-режим зниження швидкості доїння; г-режим вимикання доїльного апарата; 1-головка; 2-плунжерний перемикач; 3-скоба; 4, 8-патрубки; 5-корпус; 6-поплавець; 7-голка; 9-клапан; 10-молочний штуцер; 11-повітряний отвір; 12-штуцер постійного вакуум метричного тиску

 

8.4. Засоби доїння у малих фермах

 

Для обслуговування малих ферм (до 20 корів) промисловість освоїла випуск установок індивідуаль­ного доїння зі збиран­ням молока в доїльні відра (бідони). До таких доїльних установок належать стаціонарна УІД-10С і пересувні УІД-10 та УІД-20. Існує і багато імпортних зразків.

Стаціонарна установка УІД-10С  розрахована на обслуговування стада до 15 корів і призначена для індивідуальних та невеликих фермерських господарств. Її можна монтувати в корівнику чи пристосованому приміщенні.

Опис : Опис : Описание: 0020

Рис. 8.11. Схема установки індивідуального доїння УІД-10С:

1-електропривод із пусковим пристроєм; 2-вакуумний насос; 3-фільтр;

4-вакуум-регулятор; 5-вакуум-провід; 6-вакуумметр; 7-кран; 8-доїль­ний апарат з переносним відром

 

 Установка оснащена вакуумним насосом з однофазним електроприводом потужністю 0,55 кВт, вакуум-проводом, вакуумметром, вакуум-регулятором, доїльним відром і пусковим пристроєм. Комплектується уніфікованим апаратом АДУ-1. Пропускна здатність до 8 – 10 корів за годину.

Пересувна установка УІД-10 (УІД-20) призначена для індивідуальних і невеликих (до 20 голів худоби) фермерських господарств.

  

Все обладнання (вакуумний насос з електроприводом, вакуумний балон,

вакуумметрвакуум-регулятор, доїльний апарат із від­ром, пусковий пристрій) розміщене на візку, який легко переміщати вручну. Під'єднується до однофазної електромережі за допомогою електрошнура.

Опис : Опис : Описание: 0021

Рис. 8.12. Загальний вигляд пересувної установки індивідуа­льного доїння корів:

1-рама візка; 2-вакуумний насос з електроприводом; 3-ваку­умметр;

4-доїльний апарат із переносним відром; 5-вакуум-регулятор

 

Опис : Опис : Описание: 65745538_w640_h640_uid103

Рис.8.13 Пересувна установка УІД-10

 

Уніфікований доїльний апарат АДУ-1 (у варіанті УІД-20 їх два)  промивають вручну.

В Україну ввозяться пересувні доїльні установки індивідуального доїння, які аналогічні за будовою і характеристиками.

 

 

8.5. Доїльні установки для доїння у доїльних залах типу «Тандем», «Ялинка», «Карусель»

 

Доїльна установка «Тандем-автомат» УДА-8А з індивідуальними станками дає змогу здійснювати індивідуальний облік молока, транспортувати його в молочне відділення, фільтру­вати, охолоджувати і тимчасово зберігати в охолодженому стані.

Опис : Опис : 4

 

Опис : Опис : C:\Documents and Settings\Admin\Мои документы\Downloads\Доїльна установка Тандем.jpeg

Рис. 8.14. Доїльна установка «Тандем-автомат»

 

Такі установки доцільно використовувати на тих фермах, де тва­рини істотно різняться за продуктивністю і швидкістю молоковіддачі. Розміщення в індивідуальних станках дає змогу враховувати індиві­дуальні особливості доїння корів, впускати у станок і випускати тва­рин незалежно від інших, що особливо важливо для племінних ферм.

Робочим місцем оператора машинного доїння є траншея завглиб­шки 0,7 - 0,8 м, що значно поліпшує умови його роботи. На дно тран­шеї покладено дерев'яну решітку, а з боків розміщено кронштейни, до яких прикріплено оцинкований технологічний вакуум-провід.

Установка складається з двох секцій, розміщених вздовж траншеї по чотири індивідуальні станки в кожній. Кожен станок має дверцята для впускання і для випускання корови. Від­кривають і закривають їх за допомогою важільного механізму з пневматичним приводом.

Система роздавання кормів забезпечує транспортування їх із бун­кера до годівниць ланцюгово-шайбовим конвеєром та видавання в годівниці за допомогою напівавтоматичних дозаторів. Дозатори ді­ють від пневматичних пульсаторів.

Уніфікована вакуумна установка УВУ-60/45 працює в режимі 60 м3/год і забезпечує роботу доїльних апаратів, дозаторів кормороз­давача та системи керування дверима доїльного залу, а також транспортування молока, промивання доїльної апаратури і молоч­ного обладнання.

 

Доїльні установки з груповими станками типу «Ялинка» призначені для доїння корів на фермах і комплексах з однорідним стадом, транспортування молока в молокоприймальне відділення, первинної його обробки (фільтрування, охолодження) і короткочас­ного зберігання.

Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_8.files\image016.jpg

Рис. 8.15. Схема розміщення корів на доїльній установці  Ялинка

 

Базовий варіант установок такого типу – УДЕ-8А. Обслуговують цю установку два оператори, пропускна здатність – 90 корів за 1 год. З 1988 р. випускають автоматизований варіант «Ялинка-автомат» УДА-16, що різниться від базової моделі наявністю нового маніпулятора доїння МД-Ф-1. Кормороздавач поставляють за окре­мим замовленням.

 

Опис : C:\Users\House-OV\Desktop\ЕЛ_підручник_МОТ\teoria\tema_8.files\image017.jpg

Рис. 8.16  Доїльна установка Ялинка на 2х8 місць

 

Установка складається з двох групових станків (ко­жен на вісім корів), розміщених уздовж траншеї, яка є робочим місцем оператора машинного доїння. Станки оснащені впускними і випуск­ними дверима, а також ступінчастою (ялинкоподібною) огорожею з ме­талевими щитами для відокремлення годівниць та захисту оператора. Доїльна установка комплектується двома вакуумними агрегатами УВУ-60/45А, а також маніпуляторами доїння МД-Ф-1 (по вісім на кожен груповий станок), іншими уніфікованими елементами.

Групове обслуговування корів знижує затрати праці, а розмі­щення їх у станках під кутом до поздовжньої осі траншеї зменшує металомісткість і скорочує фронт робіт та довжину молокопроводу.

 

Автоматизований доїльний агрегат УДА-100 «Карусель» являє собою кільцевий конвеєр на платформі якого розмішено 16 доїльних станків. До складу агрегату входять також корморозда­вач, маніпулятори доїння, молокопровід, вакуумна установка з повітро­проводом, пункт санітарної обробки вимені, системи електропрово­дів та керування. Кожен доїльний станок оснащений годівницею, дозатором комбі­кормів і доїльним автоматом МД-Ф-1.

Опис : Опис : Описание: Карусель

Рис. 8.17 Автоматизований доїльний агрегат УДА-100 «Карусель» 

 

Автомат управління та санітарної обробки вимені корів забез­печує:

ü обмивання вимені теплою водою з використанням щіток;

ü управління конвеєром за допомогою 6 датчиків;

ü зупинку платформи, якщо корова за період її оберту не повністю видоїлась (маніпулятор доїння не зніме доїльні      

     стакани з дійок), або ж не встигає зайти в станок із санітарного пункту чи зійти з платфор­ми після доїння;

ü реєстрацію звільнення платформи коровою;

ü включення в роботу обладнання (розбризкування води, шіток, обдування теплим повітрям) санітарної обробки        

     корів;

ü закривання дверцят санітарного пункту.

Під час роботи агрегат УДА-100 обслуговують оператор і скотар. Відповідно до графіка скотар підганяє чергову групу корів на переддоїльний майданчик і направляє їх в пункт санобробки доїльного агре­гату. Тривалість санітарної обробки вимені становить 15 с.

При вході чергової корови в доїльний станок на платформі опера­тор на пульті керування дозатором встановлює задану норму видачі комбікорму. Потім він піднімає важіль пневмодатчика маніпулятора доїння, встановлює його на скобу, а доїльні стакани - на вим’я  корови і регулює підвісну частину доїльного апарата так, щоб забезпечити одна­ковий натяг усіх молочних трубок.

Машинне додоювання корів і зняття доїльних стаканів із вимені виконується автоматом без участі оператора. В пункті санобробки обмивання вимені наступної корови почнеться лише після того як відповідний датчик просигналізує про вихід з платформи чергової корови.

 

 

8.6. Особливості техніки безпеки під час роботи доїльних установок

Вакуумну установку і пускове обладнання монтують у спеціальному приміщенні або в ізольованій зоні. Привод насоса огороджують, а пускову апаратуру встановлюють в закритому корпусі (шафі). Для запобігання ураження електричним струмом(працівників, тварин) на вакуумній магістралі після вакуумного насоса передбачають вставку з пластику або гуми, в яку вмонтовують запобіжник зворотного обертання ротора насоса. Таку ж вставку довжиною не менше 0,5 м з діелектричного матеріалу повинні мати і водопровідні труби до електричного підігрівача чи для підмивання вимені, а сам водопідігрівач - надійно заземлений. При доїнні корів потрібно поводитися з тваринами спокійно і уважно.

У випадку користування гарячою водою та хімічними розчинами для промивання і дезінфекції молочної апаратури та трубопроводів необхідно бути обережними, при приготуванні кислотних розчинів одягати гумові рукавиці та фартух.

У випадку користування гарячою водою та хімічними розчинами для промивання і дезінфекції молочної апаратури та трубопроводів необхідно бути обережними, при приготуванні кислотних розчинів одягати гумові рукавиці та фартух.

Операції технічного обслуговування виконують спеціальним інструментом і пристроями. Під час роботи машин і обладнання забороняється очищати, змащувати, підтягувати гвинтові з єднання і виконувати ремонтні роботи. Регулювання і ремонт починають тільки після повної зупинки машини. При виконанні ремонтних і регулювальних робіт та очищенні машини обов'язково треба вимикати автоматичний вимикач, виймати запобіжники і вивішувати табличку "Не вмикати - працюють люди!"

 

Питання для самоконтролю:

 

1. За якими основними ознаками класифікують доїльні установки?

2. Які установки та агрегати для доїння корів використовують в тваринництві?

3. Назвіть уніфіковані елементи доїльних установок.

4. Охарактеризуйте принцип дії вакуумної установки УВУ-60/45.

5. Назвіть марки та охарактеризуйте агрегати для доїння корів у стійлах.

6. Назвіть марки та охарактеризуйте засоби доїння у малих фермах.

7. Наведіть призначення та будову маніпулятора доїння.

8. Наведіть особливості доїння у доїльних залах типу «Тандем».

9. Наведіть особливості доїння корів у доїльних залах типу «Ялинка».

10.   Яке призначення автомата управління та санітарної обробки вимені корів у доїльних залах типу «Карусель».